Tatry_panorama_zima

Anketa: Čo v Tatrách funguje a čo by sa malo zmeniť

Tatrancov sme sa tentokrát spýtali, čo sa im na Tatrách páči, a čo im, naopak chýba a malo by sa do budúcnosti zmeniť. Tu je výber z ich odpovedí.

Marcel (47; Vysoké Tatry)

Na Tatrách sa mi páči, že na malom priestore je možné vidieť veľa veľmi pekných a zaujímavých vecí. Na rozdiel od Álp netreba za všetkým ďaleko chodiť, tu je ľuďom príroda ľahko dostupná. Chýba mi tu však lepšia spolupráca miestnych podnikateľov a vzájomná koordinácia ich projektov pre turistov, ale aj miestnych obyvateľov. Veľa dobrých vecí sa tak nepodarí zrealizovať. Pomohla by napr. vzájomná propagácia služieb a ponúkaných atrakcií. Nepáči sa mi parkovacia politika v Tatrách, ktorá komplikuje obyvateľom každodenný život.

Do budúcna by som privítal, aby sa konečne podarilo zrealizovať zmeny v návštevnom poriadku Tatier. Ten by pomohol zvýšiť ich atraktívnosť otvorením nových zaistených ciest, ideálne v blízkosti turistických centier. Hory by sa mali otvoriť pre všetkých, pričom musia byť bezpečné a poskytovať ľuďom zážitok. Do diskusie o  budúcej podobe poriadku treba prizvať aj horských sprievodcov a vodcov. Privítal by som tiež opravu starých tatranských stavieb, ktoré sú dnes v zlom stave. Sú to miestne perly. Oceňujem obnovu stavieb pri Štrbskom plese a rekonštrukciu hotela Lomnica. Určite vidím priestor aj v úprave cenovej politiky lyžovania voči domácim tak, ako to funguje napr. v Ždiari.

Martin (29; Vysoké Tatry)

Tatry sa mi páčia celé. Prírodné prostredie aj veľa možností pre športové vyžitie, čo je pre mňa ako športovca veľmi dôležité. V samotnom meste Vysoké Tatry sa mi nepáči systém fungovania parkovania pre domácich, ako aj niektoré menej transparentné veci v meste. Chcel by som, aby sa v Tatrách dostatočne chránila miestna príroda, dodržiavali sa zásady národného parku a celkovo, aby boli tieto hory divokejšie. Teda menej veľkých developerských projektov, ale aj menej ťažby dreva.

Dáša (32; Nová Lesná)

Mám rada Tatry ako také. Tatranskú prírodu, kľud a ticho hôr. Najradšej mám obdobia mimo sezónu a odľahlejšie miesta Tatier. Mrzí ma však, že Tatry naplno nevyužívajú svoj potenciál. Chýba mi tu ochota vzájomnej spolupráce medzi obyvateľmi aj miestnymi podnikateľmi. Proste také spájanie sa pre dobrú vec. Mimo sezóny sú Tatry mŕtve, ale to je taký trochu začarovaný kruh. Podnikatelia neprichádzajú so službami lebo nie sú turisti, a tí sem nejdú, lebo tu nie je čo robiť. Treba niečo vymyslieť, aby bolo toto miesto atraktívne po väčšinu roka.

Nie je hotová zonácia Tatier, chýba mi tu vízia, čo s Tatrami do budúcna, koncepcia ich rozvoja, zohľadňujúca potreby miestnych občanov, podnikateľov ako aj samotnej prírody. Bola by so rada, ak by časť hôr zostala bez zásahu, nedotknutá, a naopak, aby existovali miesta a možnosti pre aktivity turistov a návštevníkov. Jednoducho, aby ľudia mali možnosť voľby. Chýba mi tu lepšia informovanosť turistov, nielen o možnostiach vyžitia v Tatrách, ale aj o samotnej prírode priamo v prostredí hôr, čo je vzácne, čo treba chrániť. Niečo na štýl „rangerov“ v horách v USA. Pre miestnych by pomohla nejaká forma zvýhodnenia, čo sa týka parkovania aj lyžovania.

Janka (49, Nová Lesná)

Keď vyjdem z domu smerom hore, všetko komplikované tam zostane a naberiem energiu a chuť do života.

V Tatrách však neexistuje večerný život, nemáme veľa možností, kam zájsť. Celkovo kvalita kultúrneho a spoločenského života je tu slabšia. Častejšie večer vonku stretnem medveďa ako človeka. Privítala by som, ak by sa lepšie upravili cestovné poriadky podľa potrieb ľudí z podhoria, ktorí v Tatrách pracujú. Často sú spoje nastavené úplne nelogicky. Bola by som vďačná za širšiu ponuku základných služieb pre obyvateľov Tatier. Potravín je tu dosť, ale prečo nie sú aspoň niektoré otvorené večer, povedzme do desiatej, keď sú späť aj ľudia, ktorí boli cez deň na túre? Po siedmej sa pomaly nie je kde najesť ani si aspoň nakúpiť základné potraviny. Keďže sama pracujem v službách, občas sa pozastavujem nad zvláštnym prístupom svojich kolegov k zákazníkom.

Nepáči sa mi, ak sa veci, týkajúce sa života nás Tatrancov, riešia niekde inde ako tu. Druhá vec je tá, že Tatry sú pre domácich drahé a ceny tu nezodpovedajú našim príjmom.