Chcete spoznať tatranskú faunu a flóru? Vyskúšajte tieto štyri turistické trasy

Vedeli ste, že kvety rastú aj na Lomnickom štíte a že kamzík má vyše 12 miliónov rokov? Keď sa prejdete prírodou Vysokých Tatier, nájdete v nej život, ktorý sa časom dokázal prispôsobiť drsným podmienkam. Máme pre vás tipy na štyri turistické trasy, kde môžete spoznať jedinečné rastliny a živočíchy našich veľhôr. Nezabudnite však, že v Tatrách je dovolené iba sa dívať, nikdy nie niečo trhať ani ochutnávať.

Prechádzka rajskou záhradou

Chcete spoznávať tatranskú flóru a tiež si užiť kvalitnú turistiku? Vydajte sa na prechádzku rajskou záhradou. Okolie Širokého a Kopského sedla na rozhraní Belianskych a Vysokých Tatier je plné chránených druhov rastlín. Z Kopského sedla choďte na západ cez Zadné Meďodoly do Tatranskej Javoriny alebo na východ k Veľkému Bielemu plesu. Odtiaľ môžete ďalej pokračovať po zelenej značke k chate Plesnivec do Tatranskej Kotliny či po modrej značke do Tatranských Matliarov. Červená značka vás ďalej zavedie až na Chatu pri Zelenom plese.

Po ceste nájdete napríklad chránenú hmyzožravú rastlinu, tučnicu alpínsku. Hmyzožraviek je v Tatrách hneď niekoľko: „Najmä na rašelinových lúkach a slatinách rastú tiež zákonom chránená tučnica obyčajná či rosnička okrúhlolistá,“ hovorí Zuzana Homolová, botanička a vedúca Výskumnej stanice a Múzea Štátnych lesov Tatranského národného parku.

Na tejto trase sa môžete stretnúť aj s glaciálnym reliktom, malým kríčkom dryádkou osemlupienkovou. Glaciálne relikty sú druhy rastlín a živočíchov, ktoré po ústupe ľadovcov nevyhynuli, ale prispôsobili sa novým podmienkam. Dryádka je teda pozostatkom z ľadovej doby. Okrem dryádky nájdete v Tatrách napríklad sitinu gaštanovú, ostricu čiernohnedú či iskerník ľadovcový.

Na jeseň tam rastie tiež astra horská či žltohlav európsky, jediný z 12 druhov žltohlavov, vyskytujúci sa v Európe. Pátrajte po ňom na vlhkých horských lúkach, brehoch potokov či pri plesách. Neskúšajte ho však chutnať, je vzácny a pred vysušením najmä jedovatý.

Nájsť môžete aj horec bodkovaný, rastlinu s typickými bodkami na vnútornej strane kvetu. Možno ho poznáte ako súčasť liečivých čajov, vo voľnej prírode ho však nezbierajte. Je chránený zákonom.

 Tatry kvitnú majestátnejšie a farebnejšie

Väčšina tatranského rastlinstva patrí k západokarpatskej flóre. Keďže nižšie teploty podporujú tvorbu farbiva, kvety sú výrazne pestré. Intenzitu farieb zvyšuje aj ultrafialové žiarenie z páliaceho horského slnka. Vďaka kratšiemu vegetačnému obdobiu trvajúcemu len 3 až 4 mesiace sú kvety tatranského rastlinstva tiež väčšie než inde.

ZDROJ: www.mojvrbov.sk

Pozdravte kamzíky a svište

Dobrou príležitosťou na sledovanie tatranskej fauny a flóry je tiež trasa sedlo Prielom – Východná Vysoká. Ponúka pohľad na skaly, vodopády a na plesá. Počas zostupu z Velickej doliny prechádzate cez kosodrevinové úseky, typické pre subalpínsky vegetačný stupeň (1 550 – 1 850 m. n. m.). Trasa je pomerne náročná a povrch často nerovný. Nezabudnite preto na vhodnú obuv.

Ak si chcete zvoliť voľnejšie tempo a prechádzku si rozdeliť na dva dni, po ceste máte Zbojnícku chatu, kde môžete prenocovať. Okrem ušetrenej energie má takéto riešenie ešte jednu výhodu. Ak ráno vyrazíte z chaty o niečo skôr, môžete popri prázdnych chodníkoch vidieť medveďa hnedého, svišťa či dokonca kamzíka. „Vidieť kamzíka vrchovského tatranského je zážitok, kvôli ktorému sa oplatí obetovať pár hodín spánku. Toto fascinujúce zviera je evolučným potomkom antilopy druhu Pachygazella grangeri, ktorá vyhynula približne pred 12 miliónmi rokov,“ vysvetľuje Gabriela Chovancová, zoologička z Výskumnej stanice a Múzea Štátnych lesov Tatranského národného parku.

Priamy prenos z ríše zvierat

Na internetovej stránke TANAP-u môžete sledovať vysielanie z kamier zachytávajúcich život divej zveri. Výber je na bočnej lište webu. Pozorovať možno napríklad dravce ako orol skalný alebo hniezdenie bocianov od príletu až po odlet do teplých krajín. Kamera je aj pod hladinou Štrbského plesa, kde žije množstvo zaujímavých rýb. A pokiaľ by ste niečo premeškali alebo by ste chceli vidieť znovu, nie je problém. Web má svoj archív.

ZDROJ: Vysoketatry.travel

Prírodná botanická záhrada v oblakoch

Náučným chodníkom bohatým na tatranskú faunu a flóru je Pramenisko. Pomenovali ho podľa rovnomennej Národnej prírodnej rezervácie TANAP-u. Takmer 3,5-kilometrový okruh má 5 zastávok, je nenáročný a dá sa prejsť za dve hodiny. Začína sa na Lomnickom štíte, pri najvyššie položenej prírodnej botanickej záhrade Európy, v nadmorskej výške 2 634 m. n. m.

V záhrade nájdete 34 druhov kvitnúcich rastlín, 100 druhov lišajníkov, jeden papraďorast a 40 druhov machorastov, ktoré spevňujú pôdu, spomaľujú odtok zrážkovej vody a topiaceho sa snehu a zabraňujú zosuvom pôdy. Takto tiež vytvárajú podmienky na rast ďalších druhov rastlín.

Ako je možné, že v takej nadmorskej výške vôbec niečo rastie? Tatranské rastliny možno pôsobia nenápadne a krehko, počas vývoja sa však museli prispôsobiť extrémnym podmienkam. Naučili sa, ako odolať vetru, mrazu, suchu, ako sa predrať skrehnutou pôdou či zvládnuť horúce vysokohorské slnko. Niektoré z nich dokážu rozkvitnúť pod snehom, napríklad soldanelka karpatská (ľudovo aj ľadový či čertov zvonček), iné prostrediu prispôsobili svoje korene alebo listy. Dokonca ešte tesne pod vrcholom Gerlachovského štítu objavíte okolo 20 druhov rastlín.

V prírodnej botanickej záhrade Lomnického štítu nájdete mnohé netradičné endemity, teda flóru, ktorá sa vyskytuje iba na jedinom mieste. Napríklad lyžičník tatranský či lomikameň karpatský. Endemity však nie sú iba tam, rastú po celej ploche Vysokých Tatier. „Z 1 400 druhov tatranskej flóry má až 40 % endemitný charakter,“ vysvetľuje Zuzana Homolová. V našich veľhorách môžete nájsť aj zvonček hrubokoreňový, očianku tatranskú či voskovku holú tatranskú.

Rastliny s výhľadom

Ak chcete celú krásu flóry na Lomnickom štíte vychutnať spolu s tatranskými štítmi, choďte sa pozrieť na visutú vyhliadkovú terasu. Uvidíte z nej až do Malej Studenej doliny.

ZDROJ: Mapy.hiking.sk

Niečo pre deti: Svet tatranských spevavcov

Jedinečnosťou tatranskej fauny a flóry môžete zaujať aj svoje deti. Vezmite ich napríklad na prechádzku náučným chodníkom Spevavce tatranské. Ukáže im, že najviac živočíchov v našich veľhorách uvidia, keď zdvihnú hlavu k oblohe. Okrem 42 druhov cicavcov, 8 druhov obojživelníkov a troch druhov plazov totiž vo Vysokých Tatrách žije až 115 druhov vtáctva. Medzi nimi najznámejší vzácny dravec, orol skalný, ale aj orol krikľavý, jastrab lesný, výr veľký, ďateľ čierny, škorec vodný, brhlík, červienka, krivonos, stehlík, pinka, sojka, trasochvost či žltochvost.

Náučný chodník nájdete uprostred Tatranskej Lomnice, približne 300 metrov od údolnej stanice sedačkovej lanovky na Skalnaté pleso. Má 15 zastávok s informačnými tabuľami o rôznych vtáčích druhoch. Môžete sem ísť aj s najmenšími deťmi, nejde totiž o nijakú náročnú turistiku. Dĺžka chodníka je iba 180 metrov. Navyše jeho súčasťou je navyše oddychová zóna s lavičkami a vašich drobcov potešia viaceré vtáčie búdky, kde možno operencov aj nakŕmiť.

ZDROJ: Sdetmi.com

 

Text vznikol za použitia týchto zdrojov:

Planetslovakia.sk: http://www.planetslovakia.sk/geografia/208-tatry-a-kvety

Vysoké Tatry – Hory zážitkov: https://www.vt.sk/hory/letne-atrakcie/prirodna-botanicka-zahrada/

Správa Tatranského národného parku: http://spravatanap.sk/web/index.php/2012-08-24-09-58-41/flora-tatier

Treking.cz: https://www.treking.cz/priroda/vysoke-tatry-priroda.htm

 Thehightatra.wordpress.com: https://thehightatra.wordpress.com/fauna-a-flora/

Sme/Fičí: https://fici.sme.sk/c/20198346/turistika-nizke-a-vysoke-tatry-trasy.html#ixzz5PTvl20WI

Vysoketatry.travel: https://www.vysoke-tatry.travel/informacie/deti/tatranske-naucne-chodniky/

SME/Korzár Spiš: https://spis.korzar.sme.sk/c/8221964/cez-web-sleduje-tatranske-zivocichy-coraz-viac-ludi.html