Inšpirácie zo sveta: Rakúsky Kitzsteinhorn šetrí prírodu aj energie

Aj keď alpské vysokohorské strediská lyžiari intenzívne využívajú po väčšiu časť roka, dopad ich činnosti na životné prostredie môže byť minimálny. Dôvodom sú aktívne opatrenia, ktoré redukujú nielen individuálnu dopravu, ale napríklad aj spotrebu elektriny vlekov a lanoviek, či množstvo spotrebovanej vody. Rakúske stredisko Kitzsteinhorn má medzi ekologickými opatreniami niekoľko „vychytávok“, ktoré z neho robia top ekologickú destináciu.

Úsporné využívanie vody pre zasnežovanie aj výroby elektriny

Voda je pre každé vysokohorské stredisko kľúčová surovina. V rakúskom stredisku na pomedzí národného parku Hohe Tauern sa ju naučili využívať maximálne úsporne. Vodné nádrže na zasnežovanie plnia svoju funkciu nielen v zime, ale aj v lete. Kým v zimných mesiacoch sa voda prečerpáva z údolia do nádrží, v lete vyrába malá vodná elektráreň elektrinu pre celé údolie. Prečerpávacia a vodná elektráreň Grubbach tak pokrýva 70 percent spotreby energie lanoviek a vlekov v stredisku a zabezpečuje zasnežovanie väčšiny zjazdoviek pod hranicou ľadovca Kitzsteinhorn.

Celý systém zasnežovania v stredisku Kitzsteinhorn pritom vznikol maximálne ekologickým spôsobom. Jeho výstavbu riadil Inštitút pre ekológiu Salzburg tak, aby zásah do prírody bol čo najmenší. Na celom systéme sa podieľalo 15 špecializovaných firiem so skúsenosťami z výstavby podobných systémov v alpských podmienkach.

V rakúskom stredisku sa šetrne zaobchádza aj s odpadovou vodou. Na úpravu vody sa namiesto ekologicky diskutabilných ozónových zariadení využívajú moderné UV zariadenia. Kal z toaliet z vrcholovej stanice sa zhromažďuje a prepravuje v nádobách do medzistanice (tzv. Alpincentrum), kde sa vypúšťa do kanalizácie – tú dotiahli Rakúšania do výšky 2 450 metrov už v roku 1974.

Zazeleňovanie svahov v extrémnych výškach

Spomínaný Inštitút pre ekológiu zapojili prevádzkovatelia strediska aj do ďalšej kľúčovej aktivity – zazeleňovaní turisticky využívanej oblasti. V rakúskom stredisku dokážu zazeleňovať plochy vysoko nad prirodzenou hranicou lesa v extrémnych výškach. V nadmorskej výške 2 200 až 2 500 metrov existovali pred časom veľké plochy lyžiarskych svahov bez akejkoľvek vegetácie. Vďaka špeciálne vyšľachtenému osivu ,tzv. Kitz-zmesi, a precíznemu zaobchádzaniu s doslova každým gramom vzácneho humusu sa podarilo tieto plochy zazelenať. Kvôli krátkemu vegetačnému obdobiu ochraňuje vysadené rastliny a vysiatu trávu pred eróziou podklad z kokosovej tkaniny. Výsledok je prakticky na nerozoznanie od prirodzenej vegetácie.

Aj energia sa dá recyklovať

V stredisku Kitzsteinhorn platia prísne pravidlá, obmedzujúce vypúšťanie škodlivých emisií do ovzdušia. V celej oblasti sa nepoužívajú žiadne fosílne palivá, naopak, vo veľkom sa využíva elektrina a tepelné čerpadlá. Na streche Alpincentra sa nachádza 24 m2 solárnych panelov, ktoré zabezpečujú teplú vodu pre celú reštauráciu. Dokonca elektrické motory lanoviek sú vybavené technológiou spätného získavania energie, ktorá sa využíva aj v elektromobiloch. Táto energia následne slúži na vykurovanie budov a staníc lanoviek. Aj olejové spreje, používané na údržbu strojov, využívajú stlačený vzduch. Obaly sa preto dajú opätovne naplniť a znovu použiť.

Stredisko Kitzsteinhorn už dlhé roky redukuje množstvo odpadu cielenými opatreniami. Základom je motivovanie dodávateľov k používaniu recyklovateľných materiálov a opätovne použiteľných nádob pre zásobovanie vysokohorských reštaurácií. V nich si návštevníci nekúpia žiadne nápoje v plechovkách, naopak, tekutiny sú balené v recyklovateľnom skle alebo v papierových obaloch. Samozrejmosťou sú zostavy odpadkových košov s rôznymi druhmi odpadu a následné triedenie.

Dlhoročným štandardom sú v celej oblasti bezplatné skibusy. Premávajú od jesene až do mája z Zell am See a okolia do lyžiarskych stredísk Kitzsteinhorn a Maiskogel.

Miliónové stredisko s ocenením za udržateľný rozvoj

Ako hovorí Maria Hofer zo spoločnosti prevádzkujúcej stredisko Kitzsteinhorn, kvalitné služby a ochrana životného prostredia vrátane energetického manažmentu idú neoddeliteľne ruka v ruke a už roky hrajú kľúčovú rolu v rozvoji cestovného ruchu v oblasti.

Počas zimnej sezóny navštívi stredisko Kitzsteinhorn priemerne až 1 milión návštevníkov. Vďaka sérii opatrení sa stredisku darí tento nápor zvládať bez výraznejšieho dopadu na životné prostredie. Potvrdzuje to aj zisk ocenenia „pro natura – pro ski AWARD“, ktoré každé dva roky udeľuje lichtenštajnská nadácia najlepšiemu alpskému stredisku v oblasti ekomanažmentu a udržateľného rozvoja. Dlhodobú orientáciu strediska na ekologické opatrenia potvrdzuje aj trojica ISO certifikátov: z oblasti životného prostredia (ISO 14001), kvality a bezpečnosti (ISO 9001) a energetického manažmentu (ISO 50001).

Zdroj fotografií: Gletscherbahnen Kaprun AG, www.Kitzsteinhorn.at/Markus Greber