INŠPIRÁCIE ZO SVETA: Švajčiari dávajú prednosť vlakom pred autami

Najhustejšia železničná sieť je v Belgicku, najrýchlejšie vlaky sú v Japonsku, najdlhšia trať je v Rusku. Superlatívy na koľajniciach sa nájdu v mnohých kútoch sveta. V máloktorej krajine však železničná doprava funguje tak premyslene, ako vo Švajčiarku. Krajinu Helvétskeho kríža križujú trate, ktoré sa v internetových zoznamoch umiestňujú medzi tými najkrajšími na svete.

Prvé švajčiarske koľajnice

Prví cestujúci sa po 16-kilometrovej trati z Zürichu do Badenu previezli v roku 1847. Vtedy železnice budovali výhradne súkromné spoločnosti. Najdôležitejšie trate v roku 1901 znárodnil štát a vznikla spoločnosť Švajčiarske spolkové dráhy, ktorá prevádzkuje väčšinu spojení dodnes. Okrem nej v krajine operujú ešte desiatky ďalších spoločností. Nikto na svete totiž vlakom necestuje toľko, ako Švajčiari. V roku 2015 precestovali na obyvateľa v priemere asi 2 500 kilometrov. Tretina ľudí chodí do práce verejnou dopravou a rad radom všetky cestovateľské bedekre odporúčajú turistom cestovať po krajine vlakom.

Na alpskú krajinu sa treba pozrieť spomedzi koľají

Vlaky sú pohodlné a nezávislé od dopravy na cestách. Na rozdiel od lietadiel si môžete pokojne zobrať väčšiu batožinu, ak ju potrebujete, vyhnete sa dlhým radom pri neustálych kontrolách a je v nich aj menej obmedzení. Jesť môžete kedy budete chcieť, v mobile alebo laptope nemusíte aktivovať letový režim alebo ich vypnúť. A to hlavné – cestovať vlakom je zábavnejšie. Pristávanie alebo vzlietnutie lietadla sú vzrušujúce, len ak nemáte strach z výšok. Čo však so všetkým tým časom, keď ste v oblakoch? Okolo vás je po celý čas len nebo. Krajina za oknami vlaku však príjemne mení a neraz poskytuje strhujúce vyhliadky. A práve to platí vo Švajčiarsku dvojnásobne.

Mnohé švajčiarske vlaky majú panoramatické okná, takže monumentálne Alpské končiare uvidíte z „prvého radu“. Z trate Wilhelma Tella, Bernina Expresu alebo presláveného Glacier Expresu uvidíte najkrajšie výhľady vo Švajčiarsku. Glacier Expresom môžete precestovať veľkú časť krajiny. Cesta trvá asi 7 a pol hodiny a vedie cez 291 mostov a 91 tunelov. Začína sa v slávnom kúpeľnom mestečku Zermatt na úpätí Matterhornu a končí sa v očarujúcom rekreačnom meste St. Moritz na juhovýchode krajiny.

Vagóny na prácu, zábavu aj oddych

Švajčiarske vlaky ponúkajú množstvo možností, ako stráviť cestu čo najpríjemnejšie. V niektorých súpravách je detská herňa. Na stoloch sú plány spoločenských hier, polovicu vagónu dokonca zaberajú preliezačky so šmykľavkou.

Ak si chcete počas cesty oddýchnuť, môžete si kúpiť lístok do „kľudového vagóna“. Nie sú v ňom postele alebo ležadlá, platí v ňom však pokojový režim, takže vás nebude rušiť hlučná hudba alebo detský krik. Ak chcete naopak pracovať, viaceré švajčiarske železničné spoločnosti majú vagóny, ktoré sú tomu prispôsobené.

Výlety pre maškrtníkov

Švajčiarske vlaky ponúkajú aj množstvo zážitkových jázd pre turistov. Ak sa chcete cítiť ako v reklame s fialovou kravičkou, kúpte si lístok na Čokoládový expres. Počas dobrodružnej ceste vás vlak dovezie do výrobne slávneho syra gruyère a ochutnáte aj najlahodnejšiu švajčiarsku čokoládu.

Niektoré spoločnosti ponúkajú gastronomické zážitky, pre ktoré nemusíte ani len vytiahnuť päty z vagóna. Švajčiarske železnice vás pozývajú na večeru do historického vláčiku medzi mestami Bulle a Châtel-St-Denis. Vzdialené sú 25 kilometrov, teda práve toľko, aby ste si stihli pochutnať na tom najtypickejšom, čo Švajčiarsko ponúka – syrovom fondue. Tá istá spoločnosť v lete na špeciálnych trasách podáva sushi.

Vlakom za kultúrou aj športom

V alpskej republike vás vlaky odvezú takmer kamkoľvek. Napríklad na medzinárodný festival teplovzdušných balónov v Château-d’Oex. V cene lístku je vstup na podujatie, cesta historickým vlakom a občerstvenie priamo vo vagóne. Podobne funguje doprava na slávny jazzový festival v Montreux. Prvé tóny vám kapela zahrá už vo vlaku. Ak nie ste fanúšikom balónov, ani jazzu odvezte sa napríklad do rozprávky. Podľa Švajčiarov totiž Santa Claus nebýva za polárnym kruhom v Laponsku, ale pri Ženevskom jazere. Návštevníkov rozprávkového mestečka čaká stretnutie so Santa Clausom, elfská dielňa plná hračiek aj svetelná šou.

Na veľkú väčšinu kultúrnych a športových podujatí vo Švajčiarsku sa oplatí cestovať vlakom. Vstupenky sú tak zvyčajne o 10 % lacnejšie a zvyčajne sa dajú kúpiť priamo s cestovným lístkom.

Jednoznačne vlakom

Ak by sme chceli vymenovať všetko, čo vo Švajčiarsku s vlakmi dokážu, nebol by tomuto článku koniec. Ak chcete, môžete vo vlaku zorganizovať konferenciu, prenajať si celú historickú súpravu s originálnymi vagónmi Pullman (rovnakými, aké sa používali v Orient Expresse) alebo sa previezť vlakom, ktorým po krajine jazdil Winston Churchill. Vlakom sa vo Švajčiarsku doveziete všade.

K úpätiu vysokánskych štítov, na ktoré sa vyveziete lanovkou buď na lyžovačku alebo paragliding, k jazerám alebo východiskovým bodom turistických trás. Preskúmate mestá aj romantické dedinky s výrobňami syra. Švajčiarske vlaky vás nesklamú. Sú čisté, presné, a ak aj zažijete drobnú nepríjemnosť, pohľad z okienka na úžasnú alpskú krajinu pomôže tomu, aby sa zlý pocit rozpustil ako najjemnejšia čokoláda.