Inštruktorka lyžovania: Dôležité sú zážitky i komfort

Tatry sú jedinečné nádhernými výhľadmi. A hoci sezóna v nich je oproti vyššie položeným strediskám kratšia, mnoho ľudí sem v zime prichádza lyžovať práve pre ich krásu. Zmenou oproti minulosti je to, že väčšinu klientely tvoria Slováci, Česi a Poliaci. A tiež to, že sa chcú baviť. Či už sú skúsenými lyžiarmi alebo sa to len učia.

Lyžiarske školy v Tatrách sú rovnakým biznisom, ako v iných zimných strediskách. Tak ako sa menia klienti, menia sa aj nároky a očakávania. V Tatrách už nezažijete povestný zlatý ruský týždeň, niektorých klientov spred pätnástich rokov by ste dnes asi našli skôr vo Švajčiarsku alebo inde v zahraničí.

No okrem domácich a návštevníkov z okolitých krajín ich objavili napríklad všadeprítomní Kórejčania a vernými zostali napríklad Izraelčania, Angličania alebo Dáni.

Výzvy aj zábava

Všeobecný trend spotrebiteľského správania neminul ani biele svahy – súčasná klientela je citlivejšia na cenu i kvalitu služieb. Lyžovanie i jeho vyučovanie sa mení aj na potrebu zážitku a výberu z viacerých možností.

Nestačí preto jeden produkt. Ak má byť lyžiarska škola flexibilná, musí ponúkať celú škálu: drahšie, aj lacnejšie, krátkodobé aj dlhodobejšie produkty a tiež produkty spojené so zábavou – napríklad s výzvou zvládnuť postupne konkrétne zjazdovky s rôznym stupňom náročnosti , s možnosťou vyskúšať si preteky a podobne.

 „Na naše fungovanie vplýva tiež premenlivosť počasia. Keď príde v Jasnej zlé počasie, môže to trvať aj tri dni. Hovoria vtedy: „Dnes vyskúšam, zajtra uvidím, možno prídem,“ vysvetľuje Vanda Zahradníková, supervízorka lyžiarskej školy Tatry Motion NT spoločnosti TMR. „Samozrejme, existuje celý rad ľudí, ktorí uprednostňujú skupinové lekcie a neodradí ich ani zlé počasie,“ dodáva.

Tatrám v tomto prípade pomáha širšie zameranie služieb – ak sa počas niektorého dňa nedá lyžovať, možno ísť, aj v rámci skipasu, napríklad do niektorého z akvaparkov.

Lyžovanie? Aj v sukni, keď treba

Povinnou výbavou lyžiarskych inštruktorov (nielen) na Slovensku je mať platnú licenciu. Odborné akreditované kurzy majú tri stupne vzdelávania. Čím vyšší stupeň, tým vyššia náročnosť, vrátane tzv. majstrovskej triedy. Platnosť licencie je nutné v pravidelných intervaloch obnovovať, čo si vyžaduje sústavné vzdelávanie.

Súčasný inštruktor lyžovania však musí zvládnuť oveľa viac  ako výučbu – od služieb „poradcu“, ktorý vie odporučiť ďalšie vhodné služby, cez kreatívca, ktorý rešpektuje zvyklosti klienta, prípadne musí zvládnuť komunikáciu aj v prípade, že klient nepozná žiadny z bežne používaných svetových jazykov.

Existujú klienti, ktorí napriek zime zostávajú verní svojim zvyklostiam. Napríklad dievčatá z Izraela môžu prísť na lekciu lyžovania v tradičnej sukni. Stane sa, že návštevník z Kórei nepozná iný jazyk a treba sa vynájsť s pomocou on-line prekladača a podobne.

Inštruktor musí byť niekedy aj psychológom. „Náročné, no krásne je učiť deti. Pri ich výučbe sú momenty, kedy je to ľahké a, naopak, existujú aj ťažšie chvíle.  Vďační sú ľudia po päťdesiatke, ktorí po prvý krát v živote stoja na lyžiach a lekcie dostali napríklad ako darček. Majú totiž inú motoriku, pridávajú sa obavy z toho, že to pôjde horšie. „Ak takéhoto človeka naučíte lyžovať, to už je niečo. No každá lekcia je individuálna,“ dodáva.

V lete v Afrike, v zime v Tatrách

Na tatranských svahoch nájdete aj inštruktorov so skúsenosťami zo svetových lyžiarskych stredísk. Sú aj takí, ktorí už niekoľko rokov po sebe nezažili leto a sú celý rok na lyžiach, pretože cestujú po svete za snehom do Afriky či na Nový Zéland. Potom sa vrátia do Tatier. Často preto, že sú tu doma alebo si ich zamilovali pre ich krásu.

„Teraz u nás učí inštruktor, ktorý pätnásť rokov pôsobil v Kanade. Na juhu Chopku zase učí inštruktor so skúsenosťami zo švajčiarskych stredísk,“ opisuje Vanda. Sama začínala ako inštruktorka v menšej lyžiarskej škole, dnes spolupracuje so 120 inštruktormi v Nízkych Tatrách.

Na tatranských zjazdovkách by okrem iného uvítala viac širokých rodinných modrých trás, sociálnych zariadení pozdĺž kopca, oddychové terasy, na ktorých by boli len ležadlá na príjemné slnenie sa. A tiež viac trás, kde si lyžiari môžu zmerať čas svojho výkonu, aby napredovali, a takzvané Fun Slopy rôznych náročností.

FAKTY

Vanda Zahradníková

  • Začínala ako inštruktor lyžovania v lyžiarskej škole Crystal ski v Jasnej. V lyžiarskej škole Tatry Motion NT spoločnosti TMR pracuje od jej založenia. Prešla v nej viacerými pozíciami, od inštruktorky lyžovania, cez šéfinštruktorku. Na pozícii supervízorky pracuje ostatných päť rokov. V súčasnosti pôsobí v Nízkych Tatrách, no dohliadala aj na aktivity inštruktorov vo Vysokých Tatrách.
  • Oceňuje, že v Tatrách sa neustále pracuje na rozvoji technického zasnežovania a dnes je dostupné aj tam, kde pred niekoľkými rokmi nebolo. Z pohľadu lyžovania si v Tatrách cení výber zjazdoviek rôznej náročnosti.
  • Srdcom jej je najbližšia Jasná a Nízke Tatry, vo Vysokých Tatrách rada navštevuje Lomnické sedlo a má rada jarné slniečko na Skalnatom plese.