Lyžiari sa v prieskume vyslovili za rozumný rozvoj tatranských stredísk

Slovensko patrí v počte lyžiarov k svetovým rekordérom – v slovenskej populácii lyžuje alebo snouborduje až 18 % ľudí, čo nás radí celosvetovo na 11. priečku. Naše najnavštevovanejšie lyžiarske strediská – Jasná, Tatranská Lomnica a Štrbské Pleso – už kvôli rastúcej návštevnosti narazili na svoje limity, a to nielen kapacitou zjazdoviek a vlekov, ale aj z pohľadu dopravy a rozvoja služieb. Keďže sa všetky nachádzajú na území národných parkov, úvahy o ich možnom rozvoji sprevádza búrlivá diskusia a množstvo, často aj protichodných názorov.

My sme sa preto opýtali samotných lyžiarov, ktorých názor v diskusii často nezaznieva. Veľký prieskum „Ako ďalej, lyžovanie v Tatrách?“ prebiehal prostredníctvom online zákazníckeho programu GOPASS trval a v období od 20.1.-15.3.2019 sa doň zapojilo 2 539 respondentov.

Aká je teda budúcnosť lyžovania v Tatrách?

1. Ktoré tatranské stredisko potrebuje rozvoj najviac?

Podľa prieskumu, rozvoj potrebujú všetky tatranské strediská, ale úplne najviac hlasov (31 %) získalo obnovenie lyžovania v Starom Smokovci. Na Hrebienku sa v minulosti jazdil Svetový pohár, dnes v tejto lokalite lyžovanie takmer úplne vymizlo.

2. Čo Vám ako lyžiarovi v Tatrách najviac chýba?

Pri otázke, čo lyžiarom v Tatrách najviac chýba, sa najčastejšie objavila odpoveď väčší počet zjazdoviek (34,3 %), viac parkovacích kapacít (21,6 %) a modernejšie lanovky (11,4 %). To však neznamená, že by sa rozvoj tatranských stredísk mal uberať iba týmto smerom, všetci si uvedomujú, že rozvoj treba plánovať rozumne. Požiadavku na vyššiu kvalitu služieb vyjadrilo 11 % opýtaných a približne 9,1 % by privítalo lepší prístup do strediska verejnou dopravou.

3. Čo si myslia lyžiari o rozvoji jednotlivých stredísk?

Tatranská Lomnica – predstavené zámery: V Lomnici bol predložený zámer obnoviť niekdajšie stredisko Jamy s tréningovými svahmi pre mládež a lyžiarske školy, a tiež večerným lyžovaním. Súčasťou má byť aj parkovisko a vybudovanie vlakovej zastávky. Na stole je už v minulosti schválený projekt novej lanovky a zjazdovky nad Botanickou záhradou. Oba tieto zámery by zlepšili rozptyl lyžiarov na väčšom území a zlepšili dopravnú situáciu v Tatranskej Lomnici. Za rozvoj strediska sa vyslovilo 61 % opýtaných.

Štrbské Pleso – predstavené zámery: Na Štrbskom Plese bol predložený zámer na rozšírenie strediska o 6 nových zjazdoviek v celkovej dĺžke 4 km, záchytné parkovisko, reštauráciu a novú vodnú nádrž na zasnežovanie. Súčasťou návrhu sú aj 3 nové lanovky, ktoré by vyriešili prepravu lyžiarov nielen k parkovacím plochám na centrálnom parkovisku, ale aj k železničnej stanici a autobusovej stanici. Rozvoj Štrbského Plesa podporuje 64 % respondentov.

Starý Smokovec/Hrebienok – predstavené zámery: Na stole je návrh na obnovenie strediska v Starom Smokovci spolu s lanovkovým prepojením s Tatranskou Lomnicou. To by zvýšilo atraktivitu oboch stredísk a pomohlo aj doprave. Lyžiarske stredisko rodinného typu by malo ponúknuť dostatočný počet modrých zjazdoviek a lanoviek, detskú lyžiarsku školu a novú sánkarskú a bežkársku dráhu. Pribudnúť by mala nádrž na zasnežovanie a parkovacie kapacity. Za obnovenie lyžovania v Starom Smokovci sa v prieskume vyslovilo 65 % opýtaných.

Jasná Nízke Tatry – predstavené zámery: V najnavštevovanejšom lyžiarskom stredisku na Slovensku je na stole návrh novej zjazdovky č. 15 Luková – Otupné a nová nádrž na zasnežovanie. V stredisku je dlhodobo úzkym miestom pre lyžiarov lanovka TWINLINER, tzv. „Lienka“, preto bol pred 4 rokmi predložený návrh novej lanovky na Priehybu, ktorá by ju plnohodnotne nahradila. Ďalší rozvoj lyžovania v Jasnej podporuje 62 % opýtaných.