Natália z čajovne U Vlka: Vážime si, ak sa k nám ľudia vrátia

SERIÁL: ŽIJÚ A PODNIKAJÚ V TATRÁCH

V Tatrách sú známe príklady ľudí, ktorí prichádzajú do turisticky atraktívnych lokalít za podnikaním. Menej známe sú príbehy,  keď sa niekto rozhodne prísť do Tatier len tak žiť, pretože sa mu tam páči. Natália Bokníková tak urobila a neskôr, s priateľkami z rôznych miest Slovenska a Čiech, otvorili kaviareň, čajovňu i špecializovaný obchodík. Do Starého Smokovca vozia unikátne filmy a  propagujú miestnych umelcov. „Nešlo nám o veľký biznis. No najmä o to, aby sa mali ľudia možnosť stretávať pri zaujímavých témach, ktoré ich oslovujú,“ hovorí Natália.

Viete, koľkokrát sa v názvoch spätých s prírodou Tatier vyskytuje spojitosť so slovkom drak? Jedenásťkrát. Ba vlastne dvanásťkrát, ak medzi názvy prirátame aj prvý tamojší špecializovaný čajový obchod Zlatý drak šťastia v Starom Smokovci.

Práve tam sme našli rukou vyšívaný zoznam (hoci samozrejme nemusí byť zaručene úplný). Nájdete na ňom Dračí potok, Dračie pleso, Dračie oká, Dračiu dolinku… a tak ďalej.

Z mesta do hôr

Obchodík vznikol  ako súčasť pred troma rokmi otvorenej a dnes už vychytenej Kaviarne a čajovne U Vlka. Vyhľadávanou sa stala nielen pre príjemné prostredie, no aj tematické akcie, často späté s problematikou Tatier.

Zaujímavosťou je, že kaviareň a čajovňu v Starom Smokovci otvorili tri ženy, ktoré pochádzajú z rôznych miest zo Slovenska i Čiech – z Bratislavy, Liptova a z Českých Budejovíc. Spojili svoje sily, vedomosti a kontakty a podujali sa v Starom Smokovci vytvoriť niečo, čo im bolo blízke a čo dúfali, že bude blízke aj budúcim hosťom.

„V Bratislave som žila od svojho narodenia. No cítila som, že to nie je miesto pre môj život. Nie je to preto, že by bola príliš rušná, povrchná a podobne. Jednoducho, chodila som do Tatier a cítila som sa v nich lepšie. V Tatrách mám veľa kamarátov a v Bratislave som ani nebola viazaná nejakou full time prácou, nič ma tam nedržalo. A tak som išla,“ hovorí jedna zo zakladateliek Natália Bokníková.

Neskôr, po presťahovaní, sa ponúkla možnosť začať podnikať. „Slovo ´podnikanie´ však na nás veľmi nesedí. Nešlo nám len o posedenie pri čaji a nejaký prvoplánový biznis. Zriadili sme aj kaviareň a chceli sme, aby sa tu ľudia – turisti i Tatranci – stretávali a mali možnosť chodiť na rôzne tematické a kultúrne akcie,“ vysvetľuje Natália.

Jej víziou do budúcnosti je vytvoriť celé kultúrne centrum v Starom Smokovci, ktoré by podporilo viaceré aktivity – vrátane tatranských umelcov a majstrov remesiel.

Pre domácich, turistov i kúpeľných hostí

K podujatiam Kaviarne a čajovne U Vlka patrí najmä premietanie filmov. Jedným zo zdrojov je Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto, na ktorom Natália aktívne spolupracuje.

Prichádzajú však aj umelci (hudobné koncerty) a stretnutia obohacujú aj literárne posedenia, pri ktorých hostia predstavia niektorý z literárnych žánrov alebo konkrétne dielo.

Obľúbené sú besedy s rôznymi osobnosťami – s ochranármi, športovcami, záujemcov prilákala napríklad beseda s astronómom.

Súčasťou programu sú tiež čajové večery, kedy hostia cez ochutnávky spoznávajú rôzne druhy čajov. Pri stálych expozíciách majiteľky spolupracujú s miestnymi umelcami. V súčasnosti tak steny zdobí výstava obrazov Tatranská krajina Martina Tamásfiho z Tatranskej Polianky, možno si zakúpiť vystavené originálne tatranské šperky rôznych majstrov.

Letné Smokovecké trhy, ktoré pôvodne majiteľky organizovali počas jedného týždňa v roku pred čajovňou, sa napokon rozrástli do pravidelnej akcie štyrikrát ročne.

„V zameraní našich aktivít neuprednostňujeme nejakú skupinu hostí, nerobíme rozdiely medzi Tatrancami, turistami či kúpeľnými hosťami. Ale sme rady, že si nás našli domáci zo Smokovca a z okolia a tešíme sa, keď sa k nám vracajú napríklad aj ľudia z Popradu, Kežmarku či zo Svitu,“ vysvetľuje Natália.

Problematiku rozvoja Tatier nevnímajú prvoplánovo ako názorovo vyhrotenú. Skôr sa ako organizátori akcií snažia nechať priestor na diskusiu všetkým názorom. Má to svoj význam – rovnakí poslucháči prišli na diskusiu ochranára i na diskusiu iného odborníka, ktorý mal napríklad vo veci lykožrúta v Tatrách opačný názor. Mohli tak porovnať argumenty.

„Sme vďačné, že sme sa stali miestom, kam môžu prísť ľudia, cielene si posedieť, či takí, čo Tatrami prechádzajú a sú na ceste domov. Alebo ľudia po návrate z túry, ak hľadajú priateľské prostredie, ktoré tematicky zapadá do Tatier a ešte chvíľu sa nemusia rozlúčiť s prírodou a energiou, ktorú si so sebou z hôr nesú,“ dodáva.

FAKTY:

Natália Bokníková

  • Spolumajiteľka Kaviarne a čajovne U vlka v Starom Smokovci. Tatry vníma ako priateľské prostredie, kde je krásne žiť a ktoré má veľkú energiu. Preto si ich zvolila ako miesto, ktoré spája so svojou budúcnosťou v osobnom i profesijnom živote.
  • Je projektovou manažérkou bratislavského Medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto. Tento rok sa uskutočnil v marci a hostia smokoveckej kaviarne a čajovne sa môžu tešiť na tie najzaujímavejšie diela z neho, ktoré zhliadnu počas roka.
  • Historicky prvou aktivitou kaviarne a čajovne, pri ich založení v decembri 2014, bola prednáška horského vodcu Jaroslava Michalka, ktorému priestory pôvodne patrili.