Výstava Chaty Tatier

Originálna výstava: K slovenským pribudnú aj poľské chaty

Kto si netrúfa na dlhé túry a predsa ho láka vidieť vysokohorské chaty Tatier pokope, môže tak už od jesene minulého roka urobiť aj bez náročného výstupu na Hrebienku. Výstavu makiet Chaty Tatier chce jej zriaďovateľ rozšíriť o ďalšie dve.

„Budú to poľské chaty, prvú maketu už máme hotovú a koncom augusta sme ju nainštalovali. Druhá by mohla byť hotová do konca jesene, ale neurčili sme si žiaden termín,“ hovorí Popradčan Pavol Husár.  Výstavu otvoril spolu s výtvarníkom Petrom Trembáčom.

Aby deti videli

Výstava je otvorená celoročne a nájdete ju v starých rozhodcovských vežiach, ktoré zostali nevyužité po Svetovom pohári v roku 1976 pod hornou lúkou na Hrebienku. Cez leto výstavné priestory oživoval aj malý obchodík so suvenírmi.

Husár pôvodne plánoval urobiť v priestoroch veží výstavu venovanú športu. Napokon sa rozhodol vystaviť makety chát. Priestory na vlastné náklady zrekonštruoval.

Expozícia je určená najmä pre deti a mládež. „To bola prvá myšlienka. Aby videli, čo v Tatrách nájdu,“ hovorí Husár.

Maliarovi učarovali chaty i postavičky

„Som hlavne maliar,“ smeje sa Peter Trembáč. Prvou a dlho jedinou maketou, ktorú spravil, bola miniatúra domu, ktorý si s rodinou stavali. Výstavu chát preto zobral ako výzvu, ktorá ho navyše vrátila do príjemných spomienok.

„Kedysi som chcel pracovať pre ateliér Bratři v triku,“ rozpráva výtvarník. Páčili sa mu postavičky, krajiny. Možno je to ďalší dôvod, prečo pri maketách chát nájdete populárneho Pata a Mata z animovanej rozprávky. Hoci hlavnou „prácou“ týchto postavičiek je, aby výstavu spestrili deťom.

K ochote dať sa na takúto nezvyčajnú tvorbu Trembáča prispela jeho láska k Tatrám. „Bol som horolezec, skialpinista, lyžiar a dokonca som v Tatrách pôsobil aj ako letecký meteorológ a klimatológ. Hory ma stále držia,“ hovorí.

Výstava Chaty Tatier je podľa neho iba jednou z možností, ako možno prispieť k ich rozvoju. U ľudí v regióne mu chýba väčší lokálpatriotizmus a viac by sa mu páčilo, keby sa pri nových stavbách viac darilo nadväzovať na pôvodnú architektúru. „Veľa som cestoval. Dobrým príkladom v tomto smere môže byť povedzme Andora,“ dodáva Trembáč.

FAKTY:

  • Výstava Chaty Tatier je otvorená denne od 9-tej do 18-tej hodiny.
  • Nachádza sa na Hrebienku, kadiaľ vedie skutočná turistická trasa k vysokohorským tatranským chatám.
  • Na výstave môžete v súčasnosti vidieť makety Chaty pod Soliskom (1 840 m n. m.), Majláthovej chaty (1 495 m n. m.), Chaty pod Rysmi (2 250 m n. m.), Zbojníckej chaty (1 960 m n. m.), Téryho chaty (2 013 m n. m.), Rainerovej chaty (1 301 m n. m.), Zamkovského chaty (1 475 m n. m.), Skalnatej chaty (1 751 m n. m.), Chaty pri Zelenom plese (1 551 m n. m.) a Chaty Plesnivec (1 551 m n. m.).