Pechovci: Podnikať v ubytovaní nie je pre lenivých

SERIÁL: ŽIJÚ A PODNIKAJÚ V TATRÁCH

Nerobia si ilúzie o lacnom rýchlom zárobku. Vedia, že ak sa má hosť opäť vrátiť, musí byť spokojný. Mladí manželia z Kežmarku Michal a Jana Pechovci sa rozhodli podnikať v cestovnom ruchu v Tatrách. Majú nielen svoje sny, no už aj výsledky.

Villa Kunerad stojí v centre Starého Smokovca, kúsok od stanice tatranskej električky a niekoľko desiatok metrov od pozemnej lanovky na Hrebienok. Na rozdiel od novej, modernej zástavby v tesnej blízkosti sa pýši pôvodnou tatranskou architektúrou. Hosťom ju prenajímajú mladí manželia Pechovci. Do Vysokých Tatier prišli z Kežmarku, kam sa ešte stále s deťmi vracajú.

„No snáď už nie dlho. Našim snom je sa sem natrvalo presťahovať aj s deťmi a zostať pri tejto práci,“ hovorí Jana Pechová.

Z cestovky k vlastnému biznisu

Všetko sa začalo vo Veľkom Slavkove. Jana vtedy pracovala v cestovke. Oslovili ich, aby sa starali o dokopy desiatku chát, apartmánov a štúdií. Pridali sa ďalšie zariadenia, vznikla veľká firma, no Jane pribudli aj materské povinnosti. Michal zároveň aj predáva softvér pre hotelierov a tak nebolo ťažké sa neskôr osamostatniť.

„Prvá skúsenosť nám dala veľa. Vrátane toho, že som mohol komunikovať s dodávateľmi či cestovkami a tí ma potom brali nie ako zamestnanca, ale ako partnera,“  rozpráva Michal.

V súčasnosti majú sami v prenájme dve ubytovacie zariadenia. Okrem spomínanej Villy Kunerad aj vilu v Poprade. Pre apartmány v Tatranskej Lomnici zabezpečujú marketing, podobne ako pre Apartmány vo Veľkom Slavkove.

Kúpiť do vlastníctva dobrý penzión s výhľadom na rodinnú prevádzku nie je jednoduchá záležitosť. Ak aj je vhodná nehnuteľnosť v ponuke, cena sa blíži k miliónu eur.

Hostia čakajú niečo navyše

Keď sa porozprávate s hosťami vo Ville Kunerad zistíte, že viacerí ju už poznajú ako svoje topánky. Pôvodne prišli najmä cez Booking.com, no teraz sa už ubytovávajú pravidelne a priamo u prevádzkovateľov. Pechovci vidia kľúč k tomuto úspechu v komunikácii.

„Snažíme sa s hosťami komunikovať tak, aby sme našli, čo potrebujú,“ hovorí Michal. Prirodzenou príležitosťou porozprávať sa sú napríklad raňajky, ktoré hosťom ponúkajú na prízemí.

„Každý hosť je iný. To vidíte už vo dverách a musíte na to správne reagovať. Niekto privíta, ak mu požičiate mapu, inému odporučíte túru a podobne. Hostia čakajú niečo navyše. A najmä ľudský prístup,“ dodáva Jana.

Niektorí chcú zjazdovku, iní ju odmietajú

Podľa ich skúseností, niektorým návštevníkom Smokovca sa nepáči stavebný ruch, zásahy do prírody a množstvo ľudí. Iní milujú Tatry a nevzdali by sa ich pre ich krásu. Niektorí by chceli zjazdovku na Hrebienku, prepojenie s Tatranskou Lomnicou, iní to zasa odmietajú.

Všetci sa však zhodujú na tom, že chýbajú možnosti, ako zmysluplne vyplniť  čas, keď je zlé počasie. „Naši hostia sú väčšinou reálni turisti. Po raňajkách odídu a večer sa vrátia. Malo by tu však byť aj niečo, keď je zlé počasie. Aby ho ľudia mali kde stráviť. Nikto tu nechce mať hlavu na hlave, ale nejaké atrakcie tu musia byť,“ vysvetľuje Michal.

Keď treba, všetci robia všetko

Podnikať v cestovnom ruchu podľa manželov nie je pre vyberavých, či lenivých ľudí.  Alebo pre podnikateľov, ktorí chcú rýchlo a bez práce zbohatnúť.

Keď treba, všetci robia všetko. Jana aj uprace, aj pripraví raňajky, vybaví rezervácie, telefóny, e-maily a ešte stihne s deťmi školu a škôlku. „Je to každodenná práca na 24 hodín. Aby ste to zvládli, musí vás to jednoducho baviť,“ opisuje. Treba sa pripraviť a zmenežovať aj potrebné investície.

„A čo nás baví? Je fajn, keď sa porozprávate so spokojným klientom. Keď vidíte, že na bookingu ste mali osem bodov a teraz už majú obe zariadenia cez 9,3,“ vraví Jana.

V Poprade je to trochu inak

Hostia kopírujú všeobecné trendy v Tatrách. Prevažná časť je zo Slovenska, alebo pricestujú z Česka, Poľska. Veľa klientov tvoria Nemci a Izraelčania. V zime sa ako prvé plnia izby v Tatranskej Lomnici, v lete, naopak, v Smokovci.

Klienti, ktorí hľadajú ubytovanie v Poprade majú zasa iné preferencie. Zväčša ide o zahraničných hostí,  ktorí riešia výlety aj do iných častí Slovenska, napríklad do Slovenského Raja, do Banskej Bystrice, Španej doliny a podobne. Každé zariadenie, ktoré majú na starosť Pechovci teda má inú klientelu.

Užitočná synergia

Pre rozvoj Tatier je podľa Pechovcov dôležitá synergia. Sami napríklad nevaria, pretože prevádzkovať kuchyňu by už pre nich bolo príliš náročné. No vedia odporučiť spolupracujúcu reštauráciu, kde majú ich klienti desaťpercentnú zľavu . Stačí sa preukázať kartičkou.

„Keď tu bude mať každý dobré služby, ľudia do Tatier budú chodiť a každý z toho bude mať profit. Keď napríklad sa ubytujú u suseda a bude sa im tam páčiť a o roku prídu znova a sused bude mať obsadené, tak sa ubytujú niekde inde,“ mieni Michal.

Doplňujúce informácie:

  • Villa Kunerad je známa tým, že v nej nakrúcali seriál Hoď svišťom.
  • Historická budova v roku 2009 prešla rekonštrukciou. Rekonštrukcia zahŕňala úpravu apartmánov pre súčasné požiadavky klientov.
  • Z ubytovania sa pešo dostanete na tatranskú električku za 5 minút, tri minúty dočasnou náhradnou cestou (v susedstve nehnuteľnosti sa momentálne stavia) trvá cesta na stanicu pozemnej lanovky na Hrebienok.