Pozrite sa na svet z výšky: lanovky rekordérky

Predstavte si, ako stojíte v údolí, nad vami sa týči strmá skalná stena a zrazu – okamih – a už vás z údolia vezie lanovka. Sedíte v kabínke, stromy pod vami sa zmenšujú a vy vidíte čoraz ďalej.

Lanovky sú často technickými unikátmi. Výstavba každej jednej zahŕňa množstvo výziev, ktoré preveria ľudský um. Čoraz väčší dôraz sa kladie na to, aby boli šetrné k okolitému prostrediu a aby fungovali bezpečne a spoľahlivo. Nastúpte a nechajte sa s nami vyviezť do dych berúcich výšok.

Kanada: Dva vrcholy spojené lanovkou

PEAK2PEAK Gondola je hviezdou medzi kanadskými lanovkami. Ako jediná na svete spája vrcholy dvoch horských štítov – konkrétne Whistleru a Blackcombu na juhu Britskej Kolumbie. Lanovka vznikla takpovediac na objednávku turistov, ktorí sa chceli lyžovať na oboch štítoch bez toho, aby sa medzi horskými dedinkami museli presúvať autom. Postavili teda lanovku, ktorá drží hneď dva rekordy, z ktorých trochu mrazí. Keď sa kabína hojdá v najvyššom bode, je vo výške 436 metrov nad zemským povrchom. Druhým rekordom je vzdialenosť medzi dvoma jej piliermi – stoja od seba neuveriteľné tri kilometre a tri metre.

Vietnam: Najdlhšia lanovka na svete

Lanovky nepatria iba k lyžiarskym rezortom. Tá najdlhšia na svete totiž visí nad centrálnym Vietnamom. Jej dráha bez prestupnej stanice meria takmer 5 800 metrov a návštevníci ju absolvujú za približne 17 minút. Za hodinu prepraví aj 1 500 ľudí, najčastejšie turistov, ktorí mieria do zábavného parku na hore Ba Na Hills. Park vznikol na motívy románov Julesa Verna Cesta do stredu Zeme a 20 000 míľ pod morom.

Švajčiarsko: Lanovka bez strechy

Prvá lanovka-kabriolet je vo Švajčiarsku. Tento double-decker, ktorému chýba strecha vrchného poschodia, preváža pasažierov na vrchol Mount Stanserhorn. Zo spodnej stanice sa na 1 900 metrov vysokú horu dostane za 6 minút a vďaka chýbajúcej streche je z nej úchvatný výhľad na široké okolie. Švajčiarska pošta venovala jedinečnému projektu špeciálne ocenenie a v roku 2012 sa lanovka dostala dokonca na poštovú známku.

Bolívia: Lanovkou do práce  

Autom za hodinu, lanovkou za 10 minút. Z revolučnej mestskej dopravy sa tešia obyvatelia bolívijskej metropoly La Paz. Lanovkou sa cez niekoľko staníc dostanú až do 11 kilometrov vzdialeného El Alto. Najvyššia a najdlhšia mestská lanovková sieť na svete za hodinu prepraví až 18 000 cestujúcich. Hoci pôvodne mala domácim uľahčiť dochádzanie do práce, vďaka krásnemu výhľadu na Andy ju využívajú najmä turisti. La Paz však nie je jediná metropola, ktorá sa lanovkou môže pochváliť. Turisti v Londýne sa v kabínkach vznášajú nad Temžou, obdivujú chrám Sagrada Familia v Barcelone alebo údolie s riekou Kura v Tbilisi.

Slovensko: Stará dáma z Tatier

Tesne pred Vianocami 1941 sa začala verejná prevádzka lanovky na Lomnický štít. V tej dobe predstavovala technický zázrak. Získala hneď niekoľko svetových prvenstiev. S takmer 6-timi kilometrami od nástupnej stanice po vrchol bola najdlhšou na svete. Prekonávala najväčšie prevýšenie – viac ako 1 700 metrov a na úseku Skalnaté pleso – Lomnický štít mala najväčšie rozpätie medzi stožiarmi. Výstavba lanovky bola veľmi náročná. Najskôr bolo treba vykopať priesek cez les a vykopať základy pre stanice a piliere. Materiál na stavbu lanovky privážali ťažné kone na dvojkolesových vozíkoch. Chlad, náročný terén a nevyspytateľné počasie realizáciu projektu neuľahčovali. Lanovku však napriek tomu postavili pomerne rýchlo. Od prvého výkopu po spustenie verejnej prevádzky uplynulo len 5 rokov. Jednu z prvých skúšobných jázd kabína absolvovala už v roku 1937. Na návrhu staníc sa podieľal aj architekt Dušan Jurkovič – patrili medzi jeho posledné väčšie diela.

76-ročná hviezda vyváža turistov pomedzi tatranské štíty do výšky 2 643 m. n. m. Lanovka Tatranská Lomnica – Skalnaté pleso – Lomnický štít je srdcovou záležitosťou mnohých Tatrancov aj turistov. Aj vďaka tomu zvíťazila v našej ankete na Aké Tatry chceme v kategórii Stavba, objekt alebo iný výtvor človeka v Tatrách.