Sánkarske nádeje už vďaka programu Pre lepší život v meste Vysoké Tatry trénujú na nových saniach

Prvým subjektom, ktorý využil prostriedky z grantového programu TMR Pre lepší život v meste Vysoké Tatry, je Slovenský zväz sánkarov.  Jediný športový zväz pôsobiaci na území Vysokých Tatier, ktorý sa venuje dlhodobo práci s mládežou vo Vysokých Tatrách, požiadal o prostriedky na nákup nových saní pre rozrastajúcu sa členskú základňu. Za príspevok vo výške 2 930 eur zväz kúpil jedny sane na prírodnú a jedny na umelo chladenú ľadovú dráhu.

Naším snom a cieľom je, aby každý pretekár mal vlastné sane, aby sme mali čo najmenšie prestoje pri tréningoch. Ideme postupne, a preto oceňujeme takúto sponzorskú pomoc, lebo opäť sa nám čakanie na sane skráti a chceli by sme za ňu veľmi pekne poďakovať,“ hovorí Viera Bacharová-Findurová zo Slovenského zväzu sánkarov. V súčasnosti sa sánkovaniu v Tatrách venuje 40 detí vo veku od 6 do 14 rokov. To, že sánkovanie v Tatrách i na Slovensku naberá druhý dych, dokazujú aj výsledky mladých sánkarov. „V tejto sezóne sme mali veľmi dobré výsledky, zúčastňujeme sa majstrovstiev sveta, majstrovstiev Európy, Svetového pohára.  V tomto roku máme mladšieho juniora, ktorý vyhral 3 x Svetový pohár, 2 x bol tretí, celkovo druhý, na MS juniorov bol 10-ty. Nasmerované je to dobre, len treba ďalej pokračovať. Tieto sane sa využijú naplno, na výučbu, zdokonaľovanie,“ vysvetľuje reprezentačný tréner Ján Harniš.

Tatranské sánkarske nádeje majú na čom stavať. Bohatá história sánkovania si pamätá nielen  populárne preteky o Tatranský pohár na prírodnej sánkarskej dráhe z Hrebienka, ale aj umelú sánkarskú dráhu v Tatranskej Lomnici, ktorú zničila víchrica. Dôležitým impulzom pre reštart športu, ktorý zažil v Tatrách aj Svetový pohár, bolo vybudovanie sánkarskeho trenažéra so zázemím v Starom Smokovci.  „Trénujeme na trenažéri, v posilňovni, niekedy na asfaltových komunikáciách na kolieskových saniach. Organizujeme aj výcvikové tábory priamo v objekte, kde máme k dispozícii trenažér aj ubytovanie,“ dopĺňa Bacharová-Findurová.

 „Máme veľmi peknú členskú základňu, navyše tých detí nám stále pribúda. Aj preto sme si postavili 300-metrovú dráhu v Lendaku, aby sme nemuseli cestovať vonku, lebo takéto sú iba v Rakúsku či Taliansku. A vidíme, že to má zmysel, pretože deti urobili veľký výkonnostný skok. Pomôcť by im mohli aj tieto sane. To nám veľmi pomôže,“ pripomína ďalší z trénerov sánkovania Milan Parimucha.

Sánkovanie ako olympijský šport je zaujímavý nielen pre svoje zázemie, ale aj podmienky, ktoré mu SZS vytvára. Ročný členský príspevok vo výške symbolického 1 eura nepredstavuje pre rodiny žiadnu záťaž a je naopak ideálnym spôsobom ako pritiahnuť deti k športovaniu a spopularizovať sánkovanie medzi mládežou.  Tomuto cieľu pomohla aj grantová podpora z programu Pre lepší život v meste Vysoké Tatry, ktorú vyhlásila spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. Jeho hlavným cieľom je nielen podpora verejnoprospešných aktivít obyvateľov Vysokých Tatier, ale aj motivácia ľudí a organizácií k identifikácii možností pomoci v prospech miestnej komunity. V prvom ročníku grantovej schémy Pre lepší život v meste Vysoké Tatry sa o podporu v stanovenom termíne uchádzalo 23 projektov, z ktorých grantová komisia vybrala deväť. Podporené projekty sumou vo výške 19 930 eur sú z oblastí športu, kultúry a podpory mládeže a zrealizované budú v priebehu tohto roka.