Seriál TATRANSKÉ CHATY: Chata pod Rysmi

Tatranské chaty nás priťahujú svojím jedinečným svetom, preto sme sa rozhodli venovať im seriál TATRANSKÉ CHATY. Postupne prinesieme ich príbehy v trojiciach, dvojiciach alebo jednotlivo s príhodami, ktoré sa na nich stali, pikoškami, ktoré o nich možno neviete, ba aj mýtmi, ktorých pravdivosť nie je dokázaná.

Chata pod Rysmi

Rysy, ktoré sa rozprestierajú na slovensko-poľskej hranici, sú najvyšším vrcholom Poľska. Sú zároveň miestom, ktorému kraľuje satirický humor, ale aj Viktor Beránek – služobne najstarší chatár na Slovensku. Vrcholy končiarov a chata pod nimi sú magickým horským kráľovstvom. Väčšinu roka síce prespia, ale keď na štyri a pol mesiaca otvoria svoje brány, návštevníkov čaká skutočná nádhera.

Chata pod Rysmi je ovenčená mnohými superlatívmi. Kým sa k nim však dostaneme, vyšliapnime si po modrej značke z konca 19. storočia až do súčasnosti. Rysy boli vždy veľmi obľúbeným cieľom tatranských túr. Svoje meno nedostali podľa mačkovitej šelmy, ktorá žije aj v Tatrách, ale pochádza z nemeckého slova „Risse“, čo znamená trhlina.

Unavení turisti si koncom 19. storočia nemali kde oddýchnuť, preto sa chaty v tejto časti Tatier dožadovali. Dočkali sa jej až v roku 1929, keď vznikli stavebné plány a harmonogram. Vyrásť mala pod sedlom – v Dolinke pod Váhou. Chatu dokončili v septembri 1932, otvorili ju však až 16. júla 1933, keď sa prvým chatárom stal Alojz Krupitzer. Prvými nájomcami chaty boli Václav Fiška a Otakar Štáfl, ktorí pri Popradskom plese vybudovali aj Symbolický cintorín na pamiatku obetí Vysokých Tatier.

Tatranské chaty často ničili požiare, pod Rysmi však vyčíňal iný živel. V roku 1948 chatu po prvý raz poškodila snehová lavína, ktorá prerazila priečku medzi kuchyňou a jedálňou. Keď chatu v roku 1951 opravili, vydržala bez poškodenia iba niekoľko rokov. Ďalšie lavíny sa do stavby opreli v rokoch 1955, 1962 aj v roku 1982. Chatu vždy opravili, až do prelomu milénií, keď sa na chatu v priebehu rokov 2000 až 2003 zosypali tri veľké lavíny, ktoré ju zničili. Chatu začali opravovať v roku 2010 a znova ju otvorili v roku 2013.

Na rozdiel od romantických drevených chát, ktoré trónia nižšie v tatranských dolinách, Chata pod Rysmi má drsný vzhľad, ktorý jej dodáva oplechovanie – ochrana proti spomínaným lavínam. Počas rekonštrukcie pribudli aj solárne panely na výrobu elektrickej energie. Čo však zostalo, je atrakcia, ktorou sa Rysy pýšia už dlho – najexponovanejšia suchá toaleta mimo chaty, ktorá je aj najvyššie položenou svojho druhu v Tatrách. Turisti na diskusných fórach upozorňujú, že keď sa k nej vyberiete v snehu, je vhodné zobrať si turistické paličky.

Slobodné kráľovstvo Rysy

Pri výstupe na Rysy, skôr ako sa vôbec dostanete k chate, vás privíta tabuľka s emblémom rysa Perisa, ktorá oznamuje, že vstupujete do Slobodného kráľovstva Rysy. Kraľuje mu chatár a nosič Viktor Beránek. Služobne najstarší chatár sa o chatu stará od roku 1979. A hoci to robí s láskou a trpezlivosťou, starostlivosť je to neľahká. Chata pod Rysmi je totiž jednou zo štyroch tatranských chát, ktoré ešte zásobujú nosiči. Zvyčajne náklad nosia na 4,5 km trase s prevýšením 750 m. Na chrbte pritom majú 60 až 90 kíl, výnimočne aj viac ako sto. Držiteľom rekordu za vynesenie najťažšieho nákladu bol dlho práve Viktor Beránek, ktorý v roku 2003 na Chatu pod Rysmi vyniesol 122,5 kg nákladu. Tento rok ho však prekonal 32-ročný Poliak Kubo Kaczmarek. Na chatu vyniesol náklad, ktorý vážil neuveriteľných 125 kg.

TIP NA VÝLET: Nosičská výzva od Popradského plesa na Rysy

Legendárny chatár Chaty pod Rysmi a tiež horský nosič Viktor Beránek dáva možnosť okúsiť drinu spod krošne aj bežným turistom. Pri Popradskom plese necháva krošne s nákladom, ktoré môžu zdatní turisti vyniesť až na chatu. Najprv sa treba vydať po modrej značke na rázcestie Nad Žabím potokom, potom po červenej značke. Ak vám ešte zostanú sily, vystúpte vyššie. Najskôr do sedla Váhy a potom ďalej po červenej až na samotné Rysy.

Na Rysy vtedy a dnes

Ešte skôr ako Chatu pod Rysmi postavili, vystúpil na vrchol z poľskej strany komunistický vodca Vladimir Iľjič Lenin. Pamätnú udalosť z roku 1913 dodnes na slovenskej strane Rysov pripomínajú jeho stopy na skalách pri Chate pod Rysmi – personál chaty ich tam namaľoval z recesie. Svojráznym podujatím, ktoré si každoročne nachádza priaznivcov, je cykloturistická nonstop jazda Trnava – Rysy. Z Trnavy sa bicykluje až do Tatier, a potom nasleduje výstup na Rysy. Podujatie sa prvýkrát konalo ešte v roku 1974. Odvtedy sa, s niekoľkoročnou prestávkou po roku 1990, koná každý rok.

Chata pod Rysmi pohodlne ubytuje 14 hostí, v spacáku sa dá núdzovo prespať aj na zemi, podobne ako vo všetkých ostatných chatách. Chata je otvorená len v letnej sezóne od 15. júna do 31. októbra. Turisti si v horskom menu obľúbili napríklad flambovanú krupicovú kašu od Viktora Beránka alebo vrcholový puding.

PROFILOVKA Chaty pod Rysmi

  • Leží v nadmorskej výške 2250 m n. m.
  • Postavili ju v roku 1932, v roku 2013 ju otvorili po rozsiahlej rekonštrukcii.
  • Je to najvyššie položená chata vo Vysokých Tatrách.
  • Chatár Viktor Beránek sa o chatu stará od roku 1979.