Seriál TATRANSKÉ CHATY: Chata pod Soliskom

Tatranské chaty nás priťahujú svojím jedinečným svetom, preto sme sa rozhodli venovať im seriál TATRANSKÉ CHATY. Postupne prinesieme ich príbehy v trojiciach, dvojiciach alebo jednotlivo s príhodami, ktoré sa na nich stali, pikoškami, ktoré o nich možno neviete, ba aj mýtmi, ktorých pravdivosť nie je dokázaná.

Chata pod Soliskom

Je prvou spomedzi vysokotatranských chát, ktorým budeme venovať najbližšie diely nášho seriálu. Leží pri hornej stanici hneď dvoch lanoviek. Jedna z mladších tatranských chát pripomína starodávny riečny parník. S komínmi a dvoma terasami namiesto hornej a dolnej paluby vás pozýva na plavbu ponad oblaky.

Chatu pod Soliskom postavili v roku 1944 spolu s lanovkou, ktorá bola vtedy najdlhšou v Československu. Spočiatku slúžila najmä partizánom, ktorí do podtatranskej kotliny obsadenej Nemcami schádzali len opatrne. Chatu úplne dokončili až o dva roky neskôr. Mala nocľaháreň aj jedáleň. Slúžila najmä v zime lyžiarom, ktorí sa chceli občerstviť a oddýchnuť si po kilometroch najazdených na svahu. Počas dlhých zím tiež poskytovala útočisko chatárom z Chaty pod Rysmi.

Koncom 60. rokov jej hrozil zánik. Tatranské hotely, ktoré ju po roku 1948 spravovali, ju chceli asanovať. Krízovú situáciu pomohol riešiť horolezecký oddiel Vysoké Tatry. Horolezci opravili chatu, pracovníci TANAP-u zase chodníky do Furkotskej doliny a nová sedačková lanovka zo športového areálu pri Štrbskom plese na  Solisko pomohla zvýšiť nielen návštevnosť chaty, ale aj novoupravenej zjazdovky z Predného Soliska. Zrušili nevyužívanú ubytovňu a zväčšili jedáleň. Tieto úpravy znova pritiahli turistov. Chatu neskôr prestavali ešte dva razy. Pred 15 rokmi to stihli za 99 dní a pri najčerstvejšej rekonštrukcii spred dvoch rokov len za 71 dní.

Chata pod Soliskom ponúka jedinú izbu s raňajkami do postele a sprchovým kútom s výhľadom na Kriváň. Ani ďalší návštevníci, ktorí sa po túre nestihnú vrátiť do doliny však nezostanú pod holým nebom. Personál chaty zvykne žartovať, že u nich nie je hanbou spať na stole. V noci sa totiž jedáleň mení na ubytovňu. Na stoloch pristanú matrace, na ktorých sa pohodlne vyspí 9 hostí. Netradičná je aj ponuka pre hladných turistov. Azda ako na jedinej z tatranských chát si pod Soliskom môžu hostia vybrať až z 11 polievok.

TIP NA VÝLET:  Zo Štrbského plesa na Predné Solisko

Na Chatu pod Soliskom sa môžete vyviezť lanovkou alebo sa prejsť zo Štrbského plesa peši. Mierne náročná túra sa začína na železničnej stanici, odkiaľ sa vydáme po modrej značke. Tá nás privedie až na chatu, ktorá stojí na južnom svahu Predného Soliska v nadmorskej výške 1840 m n. m. Ak nám ešte zostali sily, z chaty sa dá pokračovať na vrchol Predného Soliska, ktorý je vraj najľahšie dostupným vrcholom nad 2000 m n. m. Z vrcholu je krásny výhľad na Kriváň aj Nízke Tatry. Na štíte stojí od roku 2013 kríž, ktorý tam vztýčil chatár Chaty pod Soliskom, Milan Štefánik. Tristokilový kríž meria tri metre a je vyrezaný z červeného smreka. Na vrchol ho Milanovi Štefánikovi pomáhali vyniesť aj okoloidúci turisti zo Slovenska, Česka alebo Poľska.

View this post on Instagram

#chatasolisko #strbskepleso #tatry #autumn #hightatras #vysoketatry

A post shared by Peky (@peky.strbskepleso) on

Používateľ s nickom mreal2015 z Košíc na portál tripadvisor.sk v októbri 2015 napísal: S rodinou som sa vybral na Capie pleso, ale nakoniec sme cez prielom prešli do Furkotskej doliny s tým, že sa dostaneme k chate Solisko a odtiaľ pôjdeme dole lanovkou. Celá túra cez vodopád Skok a všetky plesá trvala na chatu cca. 9 hodín a už sme nestihli lanovku. Bolo už okolo 18.30 hod. a už sme nechceli ísť na Štrbské pleso peši. Problém bol aj v tom, že sme mali veľmi málo vody a boli sme už veľmi unavení. Nakoniec nám dali ubytovanie a čaj na chate aj keď mali obsadené. Ďakujem chlapcom za všetko, boli naozaj super. Neviem ako by sme bez nich dopadli, lebo sme boli naozaj veľmi veľmi unavení. Ešte raz vďaka.”

PROFILOVKA Chaty pod Soliskom

  • Leží v nadmorskej výške 1 840 m n. m.
  • Postavili ju v roku 1944 a prešla viacerými opravami, zatiaľ poslednou v roku 2016.
  • Chata je prístupná pešo aj lanovkou.
  • Je výborným východiskovým bodom pre túru na Predné Solisko.