Seriál TATRANSKÉ CHATY: Zamkovského chata

Chata, na ktorú vás zoberieme dnes, má dvere celoročne otvorené. Dnu nimi však nefúka ani keď sú končiare pod snehom. A o to práve ide. Zimná tatranská príroda ponúka nevídané krásy, ktoré vás pozývame objaviť. Prejdite sa s nami Malou Studenou dolinou k úchvatným ľadopádom.

Vyvezte sa zo Starého Smokovca na Hrebienok a odtiaľ sa prejdite k Zamkovského chate. Leží v ústí Malej Studenej doliny, v ktorej sa na Malom Studenom potoku v zime tvoria úžasné ľadopády alebo ľady. Vyrazte z chaty a vydajte sa ich obdivovať alebo možno aj pokoriť. Od chaty sú vzdialené od niekoľkých minút chôdze až po dve hodiny. Stránka Zamkovského chaty ponúka o každom zo siedmich ľadov detailné informácie, ktoré vám pomôžu pripraviť sa na výpravu, či už ste začiatočník, alebo hrdý majiteľ vlastných cepínov. Na tomto miesto je dôležité pripomenúť, že „frajerina“ sa v horách nevypláca, začiatočníci by sa teda mali obrátiť na profesionálov a zaplatiť si hodinu ľadolezenia so skúseným lezcom. Ak vás takýto adrenalín neláka, Ľad na zákrute, Lomnický ľad alebo Uhoľné prázdniny budú krásnymi spoločníkmi na fotkách.

Ale teraz už očistiť topánky od snehu, zložiť výstroj a šup do chaty. Dospelí si na privítanie a zahriatie môžu dopriať kalíštek Rainerovky alebo horca, pre deti ponúkajú napríklad typický bylinkový nosičský čaj. Jeho názov pripomína, že či už si z menu vyberiete parené buchty alebo segedínsky guláš, suroviny na ich prípravu sa na chatu „vyviezli“ na nosičovom chrbte. Zamkovského chata je totiž jedna zo štyroch tatranských chát, ktoré ešte zásobujú nosiči.

TIP NA VÝLET: Javorovou a Malou Studenou dolinou k Zamkovského chate

Trasa, ktorú vám dnes predstavíme, patrí do vysokej školy tatranskej turistiky. Je dlhá, náročná a vyžaduje si dobré počasie aj primeranú fyzickú kondíciu. Východiskom túry je osada Tatranská Javorina. Širokou spevnenou cestou sa z osady dostaneme k Poľane pod Muráňom. Odtiaľ sa vyberieme Javorovou dolinou po zelenej značke. Vystúpime nad hornú hranicu lesa do kosodreviny, za ktorou sa dostaneme do Zadnej Javorovej doliny. Traverzom ponad Žabie Javorové pleso a serpentínami sa pomerne ľahko dostaneme do sedla Sedielko, do nadmorskej výšky 2376 m n. m. Krátkym, avšak strmým zostupom sa popri Modrom pliesku, najvyššie položenom plese v Tatrách, dostaneme na rázcestie pod Priečnym sedlom a potom zostúpime k Téryho chate. Po oddychu a občerstvení pokračujeme na Malý a Veľký hang. Prejdeme cez rozľahlú horskú lúku a kosodrevinu. Odtiaľ zostúpime k cieľu našej trasy, Zamkovského chate.

Kto bol Štefan Zamkovský?

Chatu postavil v rokoch 1942-1943 známy horský vodca a horolezec Štefan Zamkovský s manželkou Ľudmilou. Milovník Tatier pochádzal z Levoče a bol vyučený fotograf. V Tatrách robil nosiča na Téryho a Zbojnícku chatu a popritom liezol. Vykonal okolo 30 prvovýstupov.

Napriek tomu, že manželia počas druhej svetovej vojny pomáhali politickým utečencom, partizánom a židovským rodinám, komunistický režim chatu znárodnil.  Štefan Zamkovský bol nakrátko poverený správou Bilíkovej chaty, avšak o niekoľko týždňov ho označili za bývalého kapitalistu, pozbavili miesta a vykázali z Tatier.

V roku 1951 prevzal chatu do správy Slovakotur a dostala meno po kapitánovi Nálepkovi, ktorý bol účastníkom protifašistického odboja, avšak k Tatrám nemal žiaden vzťah. Keď Štefan Zamkovský opustil Tatry, odišiel s rodinou na Počúvadlo pri Banskej Štiavnici, kde viedol chatu na Sitne. Zomrel v roku 1961 a je pochovaný v Banskej Štiavnici. Členovia Horskej služby mu in memoriam udelili strieborný odznak vodcu Horskej služby I. triedy.

Meno chaty sa späť na pôvodné zmenilo v roku 1991, a aj samotná chata sa po desaťročiach rodine Zamkovských vrátila. Odvtedy – od roku 1993 – chatu viackrát zrekonštruovali. V rokoch 1982 až 1996 na nej chatárčil legendárny tatranský nosič Ladislav Kulanga. Keď potom odišiel na Skalnatú chatu, „Zamku“ do prenájmu dostala Jana Kalinčíková, ktorá sa v roku 2003 stala jej majiteľkou.

PROFILOVKA ZAMKOVSKÉHO CHATY

  • Leží v nadmorskej výške 1475 m n. m.
  • Chatu nechal komunistický režim premenovať na Chatu kpt. Nálepku. V roku 1991 sa jej pôvodný názov vrátil.
  • Je otvorená celoročne a turisti ju v recenziách hodnotia prevažne vysokými bodmi.
  • Je obľúbeným cieľom nenáročných rodinných túr aj východiskom náročných výstupov na tatranské štíty.