Pes v Tatrách

Štvornohí turisti: Nezabúdajte na pravidlá a zdravý rozum

Neviete si bez svojho psa predstaviť dovolenku v horách? A prečo aj nie. Zákon to v Tatranskom národnom parku nezakazuje, majitelia penziónov ubytovanie s havkáčom umožnia, ostatní turisti stretnutie so zvieraťom na horských chodníkov zväčša znesú s pochopením.

U psa bude stačiť, aby bol v dobrej kondícii a zvládal základné príkazy z bežného výcviku poslušnosti. Majiteľ si vystačí s disciplinovanosťou pri dodržiavaní stanovených pravidiel a so zdravým rozumom.

Napriek všetkému musí prijať aj to, že každý nemusí zdieľať jeho lásku k štvornohému miláčikovi a aj ten najroztomilejší pes pôsobí v prírodnom prostredí ako predátor.

Základné pravidlá v TANAPe

Stretnúť psa na horskom chodníku či na horných staniciach lanoviek nie je nič výnimočné. Ich majitelia bývajú rôzni, tak ako plemená, s ktorými sa rozhodli vyraziť na túru. Na jednej strane mnohí dôsledne dbajú na pokyny Správy TANAPu, odpratávajú po psoch exkrementy a držia sa s nimi v prostredí, ktoré ich pes dokáže zvládnuť. Existujú však aj extrémy – napríklad keď záchranári počas tohto leta zachraňovali turistov aj s ich psom v masíve Gerlachovského štítu.

Nedisciplinovaný pes robí ťažkosti nielen pri ubytovaní, no aj na lanovke (preprava psov býva upravená), v miestach, kde sú úzke chodníky môže ohroziť okoloidúcich, seba aj toho, kto ho vedie. Ak pes nereaguje na základné príkazy, môže obťažovať skákaním ostatných turistov. O voľnom pobiehaní, naháňaní zveri, kúpanie sa v horských plesách nehovoriac.

 „Na základe novelizácie zákona o ochrane prírody a krajiny sa môžu návštevníci národného parku po novom pohybovať so svojím psom po celom území parku neobmedzene, pričom v najvyššom, t. j. v 4. a 5. stupni ochrany ho musia mať po celý čas na vôdzke a v zmysle platného Návštevného poriadku TANAP-u musí mať aj náhubok,“ upozorňuje na svojej oficiálnej stránke Správa TANAPu.

Návštevníci národného parku pritom samozrejme musia dodržiavať všetky ostatné ustanovenia platného návštevného poriadku a platného zákona o ochrane prírody a krajiny týkajúce sa peších turistov.

To znamená napríklad pohybovať sa len po turistických značkovaných chodníkoch a v čase, kedy sa na ne nevzťahuje sezónna uzávera alebo iné obmedzenia vyplývajúce z týchto právnych ustanovení.

Radšej na Popradské pleso ako na Gerlach

Turistka v Tatrách však môže byť pre psa aj nebezpečná. Nevhodné sú túry pri vysokých teplotách a na chodníkoch s ostrými skalami. Psa treba pred túrou kŕmiť s dvojhodinovým predstihom a so sebou si zoberte dostatok vody, aby sa mohol napiť (odporúča sa na 10 kilogramov hmotnosti psa pol litra vody). Viac ako obojky sú vhodné postroje a pevná (nie vyťahovacia) vôdzka.

Vo všeobecnosti sa pre turistiku so psom odporúčajú túry na Žiarsku chatu, Popradské pleso či Velické pleso. V lete najlepšie tam, kde je tieň a dostatok vegetácie.

Rozhodnutie, či ísť so psom do Tatier alebo ho radšej nechať doma, záleží aj na plemene a kondícii psa. „Plemená ako shih-tsu, jazvečík, maltézsky psík a podobne by nemali vykonávať namáhavú turistiku, pretože majú preťažovanú chrbticu,“ vymenováva popradský veterinár Pavol Duroň.

Najmä staršie zvieratá nad päť rokov plemien s krátkymi nohami a dlhou chrbticou sú vystavované zvýšenej námahe a môžu trpieť na ochorenia medzistavcových platničiek, ktoré sa žiaľ často opakujú.

Určite nie je vhodné vyraziť na náročnejšiu trasu so starším psom prípadne so psom s poškodeným srdcom, dýchacími problémami či chronickými pohybovými ťažkosťami alebo epilepsiou.

ZAUJÍMAVOSTI:

  • Preprava psov na lanovke v Tatrách je zvyčajne možná, výnimkou je sedačková lanová dráha do Lomnického sedla a visutá lanová dráhy na Lomnický štít.
  • Pri objednávaní ubytovania si overte, že môžete mať so sebou psa. Rátajte s cenou do 10 eur/noc.
  • V národných parkoch v Českej republike niekedy predpisy neprikazujú majiteľom psov, aby ich mali na vôdzke. Napríklad na území Krkonošského národného parku (no nielen v ňom) je síce zakázaný voľný pohyb psov, pripúšťa sa však aj situácia, kedy pes nie je na vôdzke, ale musí byť v dosahu a „pod povelmi svojho pána“. Použitie vôdzky sa však odporúča.