Martin Benka: Pod Kriváňom

Tatry vychádzajúce z obrazu

Už sám veľký maliar Martin Benka vedel, akou hlbokou studňou inšpirácie sú naše veľhory. On a ďalší maliari zakomponovali mnoho tatranskej tematiky do svojich legendárnych obrazov. Dnes majú niektoré hodnotu aj desiatok tisíc eur.

Začiatkom 20. storočia bolo výtvarným trendom maľovať realistické obrazy. Preto umelcom postačovalo, aby preniesli vlastné pohľady na plátno a maľovali to, čo videli vo svojom okolí. Mnohí vyrastali na dedinách, pochádzali z chudobných pomerov, boli im blízke ľudové zvyky a tradície. To sa, samozrejme, odzrkadlilo aj v ich umeleckých svedectvách.

Kvôli luxusnejším výhľadom našťastie nemuseli cestovať ďaleko. Naše Tatry mali na dosah ruky. Množstvo krásnych miest si statočne podelili a do olejových farieb ukryli jedinečné miesta, ktoré spozná nejeden Slovák. A Tatranec sa pod nimi narodí.

Trúfnete si uhádnuť, z ktorých miest sa maliari dívali na svoje neživé modelky? Sú stále také isté, ako ich pred desaťročiami namaľovali?

Tento pohľad určite poznáte, ale niečo vám tam chýba? Áno, na pohľadniciach z rekreačných pobytov svieti v popredí veľká pyramída a skokanský mostík.

Miloš Alexander Bazovský: Pohľad cez Štrbské pleso na Tatry (ešte bez hotela FIS).

Zdroj: archív aukčnej spoločnosti Soga

Ešte stále môžete vo východoslovenskom kraji natrafiť na pastiera oviec s celým stádom. Len treba byť Pod Kriváňom – Martin Benka.

Zdroj: archív aukčnej spoločnosti Soga

 

 

Kedysi Hvezdáreň na Skalnatom plese, v ktorej bolo objavených 18 nových komét, spod rúk Vladimíra Vestenického. Dnešné observatórium, v ktorom nájdete aj Atlas Coeli.

Zdroj: Webumenia.sk

 

          

Magickú atmosféru pri zapadajúcom slnku, ktorú zvýraznil Titus Szent-Istvány, nestratí Popradské pleso nikdy.

Zdroj: Webumenia.sk

 

 

 

Moderné, šokujúce a kontrastné. Aj tieto prívlastky skrývajú „obyčajné“ tatranské štíty. Stačí len zmeniť uhol pohľadu!

Jeden autor, jedny hory, jeden štýl. Čo sa skrýva za obrazmi Imra Weiner-Kráľa? Ľudová deva nad Hincovým plesom.                                      

Zdroj: archív aukčnej spoločnosti Soga

 

 

 

 

 

 

Chceli by ste kúsok Tatier do svojej obývačky? Že aj s dávkou kontroverzie? Skúste závesný obraz Morské oko od Roberta Bielika. Je stále na predaj.

Zdroj: archív aukčnej spoločnosti Soga