Tri najvyššie vrcholy Tatier: Kto na ne vystúpil ako prvý?

Niekto stojí nohami pevne na zemi, niekto má hlavu v oblakoch. Občas doslova. Tri najvyššie tatranské vrchy, Gerlach, Kriváň a Lomnický štít, sú obľúbeným cieľom mnohých horolezcov a milovníkov hôr. Viete, ktorí dobrodruhovia na ich vrcholy vyliezli ako prví?

Prvý výstup na Gerlach bol tlačovou chybou

Gerlachovský štít je najvyšším vrchom Vysokých Tatier aj celých Karpát. Dodnes je sporné, kto sa na jeho vrchol dostal ako prvý. Dlho sa verilo, že to bol spišsko-nemecký učiteľ a poľovník Ján Still v roku 1834. On sám ale túto informáciu poprel. Ukázalo sa, že išlo o tlačovú chybu. V novinách uviedli chybný dátum. Vrchol Gerlachu poľovník v skutočnosti prvýkrát zdolal až v roku 1872. Sám Still prisúdil prvenstvo horskému vodcovi Martinovi Urbanovi, mlynárovi z Novej Lesnej. Na vrchole bol vraj v 60-tych rokoch 19. storočia. Poľskí botanici Zygmunt Bosniacky a Wojciech Grzegorzek vykonali na Gerlachovskom štíte súpis rastlín už v roku 1855, ale nikde sa nespomína, či vystúpili až na vrchol. Prvé ženy, viedenské turistky Paulina Knerrová a Jozefína Fillungerová, pokorili najvyšší vrch Tatier v roku 1877.

Chcel skontrolovať baníkov, dostal sa až na vrchol Kriváňa

Vďaka národným púťam Štúrovcov sa Kriváň stal symbolickou horou jednoty a sily Slovákov. Prvá z nich sa uskutočnila 16. augusta 1841, kedy spolu s národným buditeľom Gašparom Belopotockým vystúpili na vrchol aj Ľudovít Štúr a Jozef Miloslav Hurban. Najstaršia písomná zmienka o výstupe na vrchol Kriváňa je však o vyše storočie staršia (zo 4. augusta 1773). Podujal sa naň evanjelický kazateľ a banský podnikateľ zo Spišskej Novej Vsi, Andreas Jonas Czirbesz. Bol tam len skontrolovať prácu baníkov, no očarený krásami Tatier sa rozhodol v túre pokračovať a obzrieť si ich zo známeho zakriveného vrcholu.

Najstaršie stopy na vrchole Lomnického štítu zanechali obuvníci

Obyvatelia Spiša ho dlho považovali za najvyšší vrch Tatier a hrdo ho nazývali Otec alebo Dedo. Oficiálne sa uvádza, že ako prvý na Lomnický štít vystúpil anglický cestovateľ Robert Townson, 17. augusta 1793. Bol to ale iba prvý turistický výstup. Ešte pred ním možno na vrchole stál Slovák, kežmarský hvezdár a cestovateľ Dávid Frölich, a to dokonca už v roku 1615. Problémom ale je, že sa s istotou nevie, či kopec, ktorý podľa záznamov zdolal, bol skutočne Lomnický štít. Každopádne, pred Angličanom Townsonom na vrchol preukázateľne vystúpili obuvníci z Kežmarku, bratia Fábryovci. Šli sa tam pokúšať o banícke šťastie. Vrchol Lomnického štítu navštívilo aj zopár veľkých mien. Medzi nimi povojnový československý prezident Ludvík Svoboda či ruský kozmonaut Georgij Grečko. Ten vyhlásil, že na Zemi nikdy vyššie nevystúpil.

Keď budete zdolávať tatranské hory, vaše stopy sa pridajú k stopám týchto dobrodruhov. Možno objavíte aj fyzický dôkaz ich prítomnosti, napríklad správu vo fľaši. Tá sa našla na vrchole Gerlachovského štítu, v roku 1868 ju tam nechali rakúski mapovači.

ZAUJÍMAVOSŤ ZO SVETA

Mount Everest – hora číslo XV je dodnes číslom 1

Do roku 1952 bola najvyššia hora sveta označovaná iba poradovým číslom XV. Až s jej vzrastajúcou slávou dostala meno Mount Everest, po Sirovi Georgovi Everestovi, ktorý ako prvý označil jeho polohu a zmeral presnú výšku. Vrchol hory dodnes zdolalo približne 5 000 horolezcov, medzi nimi aj 13-ročný chlapec, slepý človek, 73-ročná žena či žena s amputovanou nohou. Vyliezť naň ale nie je až tak bezproblémové, ako by sa mohlo zdať. Cestu nahor dláždi vyše 200 mŕtvych tiel. Ako prví Mount Everest zdolali Novozélanďan Sir Edmund Hillary a šerpa Tenzing Norgay. Ich výpravu viedol plukovník John Hunt. V tíme bolo 11 špičkových horolezcov, nechýbal ani filmár a spisovateľ. Vzali si dokonca aj psychológa. Aj okolo tohto prvenstva sa však vedú spory. Možno nikdy nezistíme, či na vrchol Mount Everestu ako prví nevystúpili britskí horolezci George Mallory a Andrew Irvine, ktorí zahynuli pri výstupe v roku 1924. Asi 300 metrov pod najvyšším bodom ich ešte videli živých. Aby sa zistila pravda, Irwinova videokamera sa dodnes hľadá. Prví Čechoslováci, ktorí pokorili Mount Everest, boli horolezci Jozef Psotka a Zoltán Demján. Jozef Psotka sa domov bohužiaľ z najvyššej hory nikdy nevrátil.

Spracované z verejne dostupných zdrojov:

http://www.tatraguide.sk/blog-2/314-vystup-gerlachovsky-stit.html

https://lomnickystit.com/sk/

https://hiking.sk/hk/ar/230/lomnicky_stit.html

http://www.vysoketatry.com/ciele/lstit/lstit.html

http://gerlachovskystit.sk/prvy-na-gerlachovskom-stite/

https://topdesat.sk/mount-everest-top-10-faktov-o-najvyssej-hore-sveta/

http://www.vtedy.sk/prvi-slovaci-na-mount-evereste