Cyklistka v Tatrách

Vyrážate na cykloturistiku v Tatrách? Prečítajte si najskôr tieto rady

Vysoké Tatry sú pre cyklonadšencov skvelým miestom. Nájdete tam pohodové výletné cesty pre rodiny s deťmi aj poriadne adrenalínové off-road terény. Pripravili sme pre vás návod, ako sa na cykloturistiku pripraviť, vybrať si ideálnu trasu a užiť si ju bez úrazov.

 Dá sa v Tatrách požičať bicykel?

 Nájsť požičovňu bicyklov nie je problém, či už priamo v hoteli alebo ako samostatnú predajňu. Na internete nájdete niekoľko zoznamov, ani jeden však neobsahuje kompletný prehľad, preto spočiatku strávite nejaký čas „gúglením“. Z tých užitočnejších skúste zoznam na tejto stránke. Poradia vám aj na hotelových recepciách. Ubytovacie zariadenia takisto mávajú vlastné bicykle pre hostí, ale kvalita je obvykle o čosi nižšia ako v klasických požičovniach.

Vist shop Štrbské Pleso a Outdoor Tatry Motion Shop Starý Smokovec ponúkajú detské, horské, crossové a cestné bicykle, ktoré môžete vrátiť aj v ktorejkoľvek z ich pobočiek, nielen v mieste vyzdvihnutia, čo oceníte, ak sa neplánujete vrátiť do východiskového bodu. Ceny v požičovniach sa zväčša pohybujú od 10 do 15 eur na deň. K dispozícii sú aj prilby vrátane detských.

Ak sa chcete vyhnúť komplikáciám, myslite na to, že je lepšie rezervovať si bicykel vopred. Pripravte si však pevné nervy. My sme sa totiž z dvanástich predajní (po troch pokusoch pri každej z nich) dovolali nakoniec iba do jednej. Lepšou taktikou je preto prísť do Tatier o jeden či dva dni skôr, ako plánujete vyraziť na cykloturistiku, a požičanie bicykla vybaviť osobne.

 Čo si vziať?

Nenoste toho so sebou zbytočne veľa, ale výbavu ani nepodceňujte. Mladý cyklistický nadšenec Daniel Slezák, ktorý v Tatrách jazdí pravidelne, radí, čo by ste si určite nemali zabudnúť: „Základom je prilba, cyklistické rukavice a okuliare, aby vám nič nevletelo do očí a neoslepilo vás slnko. Ja mám vždy so sebou tiež malú súpravu na opravu defektu, náhradnú dušu a pumpu. Nerád by som niekde zostal trčať bez pomoci. Samozrejme, potrebujete aj jedlo a minimálne dva litre vody.“ Aby ste doplnili čo najviac energie, strava by mala byť bohatá na glukózu a na ovocný cukor, fruktózu. Zbaľte si napríklad banán, müsli tyčinku alebo celozrnnú bagetu. Dôležitá je aj správna voľba oblečenia. Pozrite si predpoveď počasia, aby ste počas slnečného dňa nemuseli vláčiť hrubú bundu alebo v daždi nemokli v krátkom tričku. Odporúčame vziať si aj skladaciu mapu. Dnes síce máme takmer všetci GPS, nie všade v horách však chytíte signál.

 Kam vyraziť?

Vo Vysokých Tatrách je 39 značených cyklotrás. Ich prehľad nájdete na tejto stránke. Mapu s cyklotrasami by mali mať k aj v požičovniach, hoteloch a v infocentrách. Majitelia športových hodiniek alebo GPS trackerov si môžu stiahnuť trasu aj priamo do svojho prístroja vo formáte .gpx. Takýchto trás však na internete nie je veľa. Niekoľko sme ich našli napríklad na portáli Strava.com.

Ak sa vyberáte na výlet s klasickou mapou, mali by ste poznať farebné rozdelenie, ktoré hovorí o náročnosti a charaktere terénu.

Červená farba – Označuje diaľkovú trasu, cyklomagistrálu. Vedie viacerými okresmi alebo dokonca štátmi, najčastejšie cez údolia riek či prechodmi hôr. Vy ju však nemusíte prejsť celú. Vyberte si najzaujímavejšie úseky. V Tatrách sa napríklad môžete po červenej značke vydať na 21-kilometrovú trasu z Lysej Poľany cez Tatranskú Javorinu do Tatranskej Lomnice. Červené cyklistické trasy nie sú napriek ich dĺžke príliš náročné. Vyberte sa na ne, ak chcete zažiť pekný rodinný výlet a príliš sa nezapotiť.

Modrá farba – Značí paralelné trasy k červeným diaľkovým cyklomagistrálam. Väčšinou sú dlhé a značne náročné. Ak vás teda omrzí jednoduchá vyhliadková túra po červenej značke, môžete odbočiť, zažiť trochu viac adrenalínu a poriadne si zamakať. Peknou modrou trasou je napríklad 7,4-kilometrová jazda z Bielej Vody na Zelené pleso.

Zelená farba – Navádza na kratšie nenáročné až stredne náročné trasy. Takže keď nemáte veľa času, držte sa jej. Zaujímavá je napríklad 5-kilometrová cesta, vedúca z Tatranskej Lomnice do Štartu, medzizastávky lanovky na Skalnaté pleso.

Žltá farba – Ak uvidíte takúto značku, venujte jej pozornosť. Značí totiž odbočky k rôznym prírodným alebo historickým zaujímavostiam. Signalizuje tiež napojenia na iné cyklotrasy.

Príklady 3 pekných cyklovýletov podľa náročnosti:

  • Kežmarské Žľaby – Mlynček

Náročnosť: nízka

Dĺžka: 15,4 km

Prevýšenie: 240 m

Odporúčaný typ bicykla: cestný alebo horský

Vhodné pre začiatočníkov a pre rodiny s deťmi.

Táto cesta sa začína v najmenšej tatranskej osade Kežmarské Žľaby. Odtiaľ klesá po asfaltovom teréne do podtatranskej obce Mlynčeky. Buďte opatrní, cesta nie je príliš široká a na niektorých miestach sa môžete stretnúť s poškodeným povrchom. Používa sa tiež na zvážanie dreva, preto si dajte pozor na prechádzajúce nákladné autá.

  • Štrbské a Popradské pleso

Náročnosť: stredná

Dĺžka: 19 km

Prevýšenie: v najvyššom bode približne 300 m

Odporúčaný typ bicykla: cestný alebo horský

Vhodné pre mierne pokročilých cyklistov s lepšou kondíciou.

Začiatok cyklotrasy nájdete na parkovisku pri električkovej zastávke Popradské pleso. Asfaltová cesta vedie obľúbenou Magurskou dolinou, ale nie je to nijaký výlet po rovinke. Prvých dva a pol kilometra vás čaká strmá cesta s prudkými zákrutami. Táto námaha však stojí za to, po výstupe si užijete krásny výhľad. Ďalej je prevýšenie len mierne.

Pri zjazde od Popradského plesa odbočte na konci asfaltovej cesty vpravo a dostanete sa k Štrbskému plesu. Na trase budete prechádzať okolo Jazierok lásky s lávkami nad vodou, ktoré sú výborným miestom na oddych. Priezračná voda väčšieho z nich ukrýva kamenný kríž.

  • Tatranská Polianka – Sliezsky dom

Náročnosť: vysoká

Dĺžka: 14,2 km

Prevýšenie: 660 m

Odporúčaný typ bicykla: horský

Vhodné pre skúsených cyklistov s výbornou kondíciou.

Trasa sa začína v Tatranskej Polianke a cieľ nájdete pri horskom hoteli Sliezsky dom kúsok od Velického plesa (1 660 m n. m.). Strmá cyklistická cesta má druhé najväčšie prevýšenie vo Vysokých Tatrách. Väčšinu tvorí asfaltový povrch, výzvou sú však úseky vedúce cez les po off-roadovom teréne s prudkými zákrutami. Najlepšie je teda použiť horský bicykel s odpruženými vidlicami. Dajte si pozor na výtlky, autá a na nákladné vozidlá.

Buďte v bezpečí

Cyklistov najčastejšie ohrozujú autá a horské trasy nie sú výnimkou. Vezmite si preto reflexné prvky. Predné a zadné svetlo nesmie chýbať. „Tiež nepodceňte terén. Na štrku sa zle brzdí a šmýka sa na ňom. Odporúčam prejsť trasu radšej pomalšie, je to bezpečnejšie a ja ju tak vždy lepšie vychutnám,“ hovorí skúsený cyklista Daniel Slezák. Idete na cykloturistiku s celou rodinou? Dajte pozor, aby bicykel veľkosťou a typom zodpovedal veku dieťaťa.