Výzva na prežitie: V snehu až do rána

Ráno sa zobudíte v tichej ľadovej kráse a teplo spacáku umocní pocit, že ste to zvládli a všetko okolo vás je čisté a pravdivé. Takýto prežitok už majú za sebou prví účastníci testu Snow Campu na Skalnatom plese.

„Zobudilo nás jemné šuchotanie a padanie nánosov snehu zo zaroseného stanu. Ráno, po noci pri teplote -12 °C, sme otvorili oči do bielej krajiny, kde bolo viac ako meter snehu,“ opisuje svoj prvý zážitok ekonómka Saša, ktorú do týchto nehostinných podmienok zlákala túžba otestovať si vlastné limity.

Akcia stanovania na snehu – Snow Camp, ktorá je zatiaľ oficiálne povolené v štyroch termínoch, je lokalizovaná vo výške 1 751 metrov n. m.

Čo si vziať so sebou

Na zimné stanovanie na Skalnatom plese sa treba vopred prihlásiť. „Treba si tiež uvedomiť, že táto aktivita je úplne iná oproti stanovaniu v lete, kedy je veľmi rozdielnym činiteľom teplota, vietor a sneh, ktorý je úplne všade,“ vysvetľuje horský vodca Peter Tomko, ktorý sprevádza prvých stanujúcich v Tatrách.

 V tomto prípade platí, že sneh je voda, z vody je vlhko a z vlhka je chlad.

„Mojím odporúčaním je, aby sa záujemcovia oboznámili so zážitkami a skúsenosťami druhých, a aby svoje telo otužovali sprchovaním v studenej vode. Aby sa nebáli prechádzok v mrazivom počasí a hlavne, aby mráz a chlad brali ako fakt, že tak to je a musia sa tomu prispôsobiť,“ hovorí P. Tomko.

Na akciu je treba prísť v teplom zimnom oblečení a vo vysokých turistických topánkach. Je tiež treba vziať si so sebou rezervné oblečenie na prezlečenie, termoprádlo a dva páry rukavíc. Do stanu sa vchádza v suchom oblečení – stačí jedna vrstva termoprádla a ponožky.

Snow Camp má pevne stanovené pravidlá – do tábora sa dostanete ratrakom, dostanete balíček na prežitie s vhodnou stravou aj vybavenie vrátane mrazuodolných spacákov, špeciálnych stanov a karimatiek.

S podporou profesionála

Okrem jednorazového zážitku je tatranský Snow Camp cenný tým, že získate informácie, ako sa správne pri stanovaní v zimných podmienkach správať.

„Sprievodca nás po celý čas zaškoľoval – ako pripraviť terén na stanovanie, ako rozložiť stan, ako si pripraviť instantnú večeru, čomu sa vyhnúť a na čo naopak nezabudnúť,“ rozpráva Saša.

K inštruktáži patrí aj to, čo je nevyhnutné spraviť pred spaním, a čo hneď ráno po prebudení – aby sa vám už prvý moment nového dňa nestal osudným tým, že stratíte cenné teplo či naberiete nebezpečnú vlhkosť.

Hoci ide o „kontrolované“ podmienky, zimné stanovanie treba brať s rešpektom, istou mierou pokory a rešpektovať autoritu horského vodcu.

„Mojou úlohou je nielen odovzdávať skúsenosti zo stanovania a bivakovania v zime, ale aj kontrola výstroja a rezervného oblečenia zverencov. Rád budem oporou pre všetkých, ktorí chcú niečo podobné zažiť, ale zároveň nezabúdajú, že voči pobytu vo vysokohorskom prostredí si treba zachovať rešpekt,“ dodáva Peter Tomko.

Fakty

Snow Camp Skalnaté pleso

  • Jedna noc so špeciálnou výbavou, stravou (presne takou, akou si dopĺňajú sily profesionáli pri stanovaní v Himalájach) a pod odborným dohľadom a s inštruktážou profesionála.
  • Vybavenie zahŕňa termo spacie vaky pre teploty do -28°C, špeciálne karimatky a stany určené do extrémnych podmienok.
  • Preprava ratrakom plus lístok na lanovku na trase Skalnaté pleso – Tatranská Lomnica.
  • Najbližšie vypísané termíny: 11.2., 18.2., 4.3.2017
  • Viac informácií: www.vt.sk, www.gopass.sk

Peter Tomko

Medzinárodný horský vodca UIAGM, člen Spolku horských vodcov Vysoké Tatry, inštruktor horolezectva a horský vodca od roku 1994. Zúčastnil sa výprav do Južnej Ameriky, zdolal najvyšší vrchol Ameriky Aconcagua (6 959 m n. m.), v Himalájach vrchol Ama Dablam (6 812 m n. m.), najvyšší vrchol Kaukazu – Elbrus (5 642 m n. m.) a Bžeduch (4 270 m n. m.). Absolvoval množstvo horolezeckých výstupov v Alpách a zimných výstupov v Tatrách.