ZAUJÍMAVOSTI: Tatranské rekordy

Poznáte Slováka, ktorý nebol ani raz v živote v Tatrách? Alebo, takého, ktorý ich nemá rád? Ani my nie. Nie každý rád lyžuje, nie každý si trúfa na hodinové túry pomedzi nádherné štíty. Užiť si najkrajšie slovenské vrchy však môže naozaj úplne každý. Prinášame vám prehľad tatranských zaujímavostí, vďaka ktorým sa budete chcieť do hôr vybrať hneď teraz. Či už ste lyžiar, turista alebo návštevník, ktorý si rád vychutná hotelové pohodlie.

1) Najdlhšia turistická trasa

Tatranská magistrála sa tiahne južnými svahmi Vysokých Tatier a po započítaní jej západnej časti je dlhá vyše 70 kilometrov. Spája najznámejšie tatranské miesta, akými sú Zelené pleso, Skalnaté pleso, Zamkovského chatu, Hrebienok, Sliezsky dom, Popradské pleso, Štrbské pleso, Tri studničky či Podbanské. Turistom ponúka príťažlivé pohľady, prevažne dobre schodný terén a možnosť preskúmať mnohé turistické chodníky, ktoré ju križujú.

2) Najvyššie položená horská chata

Chata pod Rysmi stojí vo výške 2.250 m n. M., vďaka čomu je najvyššie položenou horskou chatou na Slovensku. Postavená bola v roku 1932, no jej tvár sa do dnešného dňa viackrát zmenila. Dôvodom boli najmä ničivé lavíny, ktoré ju opakovane zasiahli. Zatiaľ posledná komplexná rekonštrukcia bola ukončená v roku 2013. Chatu pod Rysmi turisti milujú pre jej jedinečnú atmosféru, ktorú dotvára aj maľovaná latrína s úchvatným výhľadom na okolité štíty a údolia.

3) Najdlhšia zjazdovka

Z Lomnického sedla do Tatranskej Lomnice vedie najdlhšia lyžiarska zjazdovka na Slovensku. Na jej vrchol vo výške 2 190 m n. m. vás vyvezie sústava moderných sedačkových a kabínkových lanoviek, pri jej zjazde v dĺžke približne 6 kilometrov prekonáte výškový rozdiel 1 300 m.

4) Najstarší hotel

Hotel Lomnica otvorili v roku 1893 a bol výnimočný aj na pomery Rakúsko-Uhorska. Nevyhlo sa mu síce obdobie chátrania, no na prelome rokov 2016/2017 ho po komplexnej rekonštrukcii opätovne otvorili. Dnes ponúka návštevníkom luxusné ubytovanie, prvotriednu kuchyňu a unikátnu galériu – v reštauráciách, v chodbách aj priamo v izbách hotela je umiestnených vyše 400 originálnych umeleckých diel.

5) Najväčšia zimná atrakcia

Tatranský ľadový dóm otvorí na Hrebienku v roku 2017 už po piaty raz zimnú turistickú sezónu. Umelecké dielo v podobe obrovského ľadového chrámu vytvoril medzinárodný tím sochárov, ktorí pre svoju prácu spotrebovali vyše 190 ton ľadu. V dóme sa konajú koncerty, výstavy ale aj svadby. Pre návštevníkov je táto atrakcia k dispozícii bezplatne a o jej popularite svedčí fakt, že sezóne 2016/2017 ju navštívilo viac ako 200 000 ľudí.

6) Najväčšie zviera

Medveď hnedý je kráľom tatranských zvierat. Táto všežravá šelma môže dosiahnuť hmotnosť až 350 kg a dĺžku vyše 2 metrov. Netreba sa ho však báť, približne 90 % jeho potravy tvoria rastliny a vo svojom prirodzenom prostredí je medveď veľmi plachý. Na oblohe zas Vysokým Tatrám kraľuje orol skalný, dravec, ktorého rozpätie krídel má takmer 2,5 metra. Keď loví, letí rýchlejšie ako autá po diaľnici – odborníci ako jeho maximálnu rýchlosť pri strmhlavom lete najčastejšie udávajú 150 až 200 km/h.